• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Bankrutuje jedna z najbardziej znanych polskich firm odzieżowych. To koniec epoki na giełdzie

Ubrania dostaną drugie życie. Nowy pomysł na użycie niechcianej odzieży Odtwórz: Ubrania dostaną drugie życie. Nowy pomysł na użycie niechcianej odzieży
Ubrania dostaną drugie życie. Nowy pomysł na użycie niechcianej odzieży "Źródło: TVN24 BiS"

Zarząd Próchnika poinformował we wtorek, że łódzki Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki. To oznacza symboliczny koniec pewnej epoki na warszawskiej giełdzie. Za sprawą decyzji sądu z parkietu znika ostatnia z pięciu spółek, które debiutowały na pierwszej sesji Giełdy Papierów Wartościowych w kwietniu 1991 roku.

Próchnik to jedna z najbardziej znanych polskich firm odzieżowych. Władze spółki pod koniec maja złożyły do łódzkiego Sądu Rejonowego wniosek o ogłoszenie upadłości. We wtorek zarząd spółki poinformował, że sąd zdecydował o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej.

Próchnik był jedną z pięciu firm notowanych na GPW od pierwszej sesji giełdowej, czyli od 16 kwietnia 1991 roku. Pozostałe firmy to Tonsil (producent głośników), Krosno (huta szkła), Kable (producent kabli) i Exbud (firma budowlana). Żadnej z nich nie ma już na parkiecie warszawskiej giełdy.

Pierwszy z giełdy zniknął Exbud. Taką decyzję w 2002 roku podjął główny akcjonariusz, czyli Skanska. Trzy lata później w następstwie ogłoszenia upadłości z publicznym parkietem pożegnał się Tonsil.

Z kolei spółka Krosno była notowana na giełdzie do 30 października 2009 roku. Producent szkła został wycofany z obrotu na GPW po ogłoszeniu upadłości. Rok później, jesienią 2010 roku z giełdy została zdjęta spółka Kable za sprawą decyzji duńskiego właściciela - przedsiębiorstwa NKT Cables.

Przyczyny upadku

Spółka Próchnik od kilku lat zmagała się z problemami finansowymi, które jak zaznaczono w jej komunikacie, były efektami niewłaściwych decyzji biznesowych poprzedniego zarządu. Zdaniem obecnych władz zaakceptowane zostały zbyt wysokie koszty produkcji w polskich fabrykach oraz przyjęto strategię sprzedaży w regularnych cenach, co przy agresywnej polityce cenowej konkurencji obniżyło poziom posiadanej przez firmę gotówki i wepchnęło firmę w kłopoty finansowe.

"To z kolei spowodowało konieczność podwyższania kapitału i emisję obligacji, które w późniejszym czasie były rolowane. Niska płynność spółki owocowała niewystarczającym zatowarowaniem sklepów oraz brakiem możliwości finansowania rozwoju sieci" - czytamy w dokumentach spółki.

Zdaniem obecnego zarządu niewłaściwe było również połączenie salonów marek Próchnik i Rage Age oraz przeprowadzenie nieprzemyślanego i kosztownego rebrandingu pierwszej z marek.

"Porzucono prawdziwy, utrwalony w Polsce wizerunek Próchnika jako solidnej jakościowo marki modowej i niekwestionowanego przez dekady lidera okryć wierzchnich. Jego miejsce zajął oderwany od produktu zwrot do motywów historyczno-patriotycznych oraz militarnych" - czytamy dalej.

Z raportu rocznego za 2017 rok wynika ponadto, że firma Próchnik miała fatalne wyniki finansowe. W zeszłym roku spółka miała przy 54,3 mln zł przychodów stratę wysokości aż 64,5 mln zł. Z kolei wartość kapitału była ujemna i wynosiła minus 14,3 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane