• rozwiń

Rekordowe wzrosty na Wall Street. Inwestorzy w dobrych humorach

Rekordowe wzrosty na Wall Street. Inwestorzy w dobrych humorach
Foto: vincent desjardins/flickr.com/(CC BY 2.0) Foto: Rekordowe wzrosty na Wall Street po dobrych wynikach detalistów

Czwartek na nowojorskich giełdach zakończył się rekordowymi wzrostami po dobrych wynikach kwartalnych sieci detalicznych, które obudziły optymizm inwestorów. Zwyżkuje cena ropy naftowej po publikacji raportu Międzynarodowej Agencji Energii.

Dow Jones Industrial Average na koniec dnia zyskał 0,64 proc. i wyniósł 18 613,52 pkt. Indeks S&P 500 zyskał 0,47 proc. i wyniósł 2185,79 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,46 proc. do 5228,40 pkt.

W centrum uwagi na Wall Street znajdują się spółki z branży detalicznej, które publikują wyniki kwartalne.

Po upublicznieniu lepszych od oczekiwań rezultatów finansowych za drugi kwartał mocno wzrósł kurs Macy’s. Silnie wzrósł kurs innej spółki z tej branży Kohl’s. Również ta firma pokazała wyniki kwartalne, które były lepsze od konsensusu rynkowego.

Wyniki lepsze, ropa w górę

Wyniki za drugi kwartał opublikowało już trzy-czwarte wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500. Z szacunków Bloomberga wynika, że 78 proc. pokazało rezultaty lepsze od oczekiwań na poziomie zysku. 56 proc. miało lepsze od konsensusów przychody.Rosną ceny ropy naftowej. Cena Brent zbliżyła się do poziomu 45 dolarów. W czwartek notowania surowca wspiera raport Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), w którym oceniono, że światowy rynek ropy będzie zmierzać ku równowadze po okresie nadprodukcji. Zdaniem analityków IEA wzrost wydobycia ropy na Bliskim Wschodzie zostanie wchłonięty przez zwiększone zapotrzebowanie rafinerii na ten surowiec.

Wg prognoz IEA zapotrzebowanie rafinerii na ropę wzrośnie na świecie o 600 tys. baryłek w III. kw. do rekordowego poziomu 80,6 mln baryłek dziennie, po zniżce popytu o 480 tys. baryłek w II. kw. IEA podała, że państwa OPEC wydobywały w lipcu 33,4 mln baryłek dziennie, najwięcej od 8 lat. Arabia Saudyjska wydobywała średnio 10,62 mln baryłek dziennie, Irak 4,33 mln, ZEA 2,97 mln, a Kuwejt 2,87 mln.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane