• rozwiń

Nieudana próba wejścia banku na giełdę. Nadzór zaniepokojony

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku Pekao Odtwórz: PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku Pekao
PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku Pekao "Źródło: TVN24 BiS"

Raiffeisen Bank International postanowił zawiesić ofertę publiczną akcji spółki zależnej Raiffeisen Bank Polska. Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że "z zaniepokojeniem przyjęła informację o niepowodzeniu sprzedaży akcji" i zapowiedziała starania, by debiut banku na polskiej giełdzie odbył się jak najszybciej.

Raiffeisen Bank International AG (RBI) postanowił zawiesić ofertę publiczną akcji spółki zależnej Raiffeisen Bank Polska ze względu na niedostateczny poziom zainteresowania ofertą ze strony inwestorów - podał bank w komunikacie prasowym. Decyzja została podjęta bez wskazania nowego harmonogramu.

Zobowiązania inwestycyjne

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że podejmie działania, aby możliwie jak najszybciej akcje banku znalazły się w obrocie na GPW. W czwartkowym komunikacie podała, że niepowodzenie sprzedaży akcji Raiffeisen Bank Polska w ramach pierwszej oferty publicznej oznacza, że tym samym nie doszło do zrealizowania jednego z kluczowych zobowiązań złożonych KNF przez Raiffeisen Bank International AG."Komisja Nadzoru Finansowego będzie podejmować konieczne działania, aby możliwie jak najszybciej akcje banku znalazły się w obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15 proc. lub wyższym" - podała w komunikacie.

Bank zapewnił, że prowadzi rozmowy z KNF dotyczące dalszego postępowania. Do przeprowadzenia oferty publicznej został zobowiązany przy przejęciu Polbanku.

"Komisja Nadzoru Finansowego będzie dążyć do pełnego wyjaśnienia okoliczności, ze względu na które inwestor zdecydował się nie wykonywać złożonego zobowiązania, powodów zaistnienia takich okoliczności oraz na ile były one zależne lub niezależne od inwestora" - dodano.

Oferta publiczna

Zgodnie z harmonogramem oferta publiczna Raiffeisen Bank Polska miała obejmować 33 850 251 istniejących akcji sprzedawanych przez Raiffeisen Bank International AG, stanowiących 15 proc. kapitału zakładowego.

Raiffeisen Bank International AG określił przedział cenowy akcji Raiffeisen Bank Polska na potrzeby przeprowadzenia procesu budowy księgi popytu na 25,5-28 zł.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane