• rozwiń
  • WIG20 2181.14 +0.76%
  • WIG30 2466.62 +0.62%
  • WIG 57343.47 +0.56%
  • sWIG80 11435.91 -0.12%
  • mWIG40 3643.56 +0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:03

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Odbicie na Wall Street. Inwestorzy skupieni na słowach członków Fed

Foto: PAP/EPA Foto: Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,77 proc.

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach na Wall Street przyniosła odbicie po spadkach z końcówki ubiegłego tygodnia. Notowaniom indeksów pomogły "jastrzębie" komentarze kilku członków Fed.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,77 proc., do 16.510,19 pkt. S&P 500 zyskał 0,46 proc. i wyniósł 1.966,97 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,04 proc. i wyniósł 4.828,96 pkt.

Odbicie na giełdach

- Wydaje się, że rynek potrzebował przerwy od wzrostów. Zyski, jak również bardziej atrakcyjne wyceny po korekcie, powinny wspierać dalsze odbicie na amerykańskich giełdach. Fed jest w trudnej sytuacji, z jednej strony bank nie chce podnieść stóp procentowych zbyt wcześnie, z drugiej natomiast nie chce utracić wiarygodności – ocenił dla Bloomberga Yogi Dewan prezes Hassium Asset Management.

Indeks S&P 500 zakończył ubiegły tydzień spadkiem o 0,2 proc. Szczególnie słaba była piątkowa sesja na Wall Street, kiedy to S&P 500 stracił 1,6 proc.

Stopy procentowe

Rynek zniżkami zareagował na decyzję Fed o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych. W komunikacie po zakończeniu posiedzenia amerykański bank centralny podkreślił, że na taką decyzję wpływ miał fakt, że inflacja w USA pozostaje niska, a jej wzrost ograniczać może niepewna sytuacja w światowej gospodarce.

Decyzja Fed sprawiła, że na rynkach wzrosły obawy o niestabilną sytuację w światowej gospodarce, którą Fed wskazał jako jedną z głównych przyczyn powstrzymania się od podwyżki oraz o to, jak spowolnienie światowego wzrostu przełoży się na zyski największych globalnych korporacji.

W tym tygodniu prezes Fed Janet Yellen ma zaplanowane wystąpienia publiczne i będzie miała kolejną szansę na wyjaśnienie ubiegłotygodniowej decyzji Fed. Wystąpienie prezes Fed zaplanowane jest na czwartek wieczorem.

W poniedziałek prezes oddziału Fed z St. Louis James Bullard zadeklarował, że uważa za błędną decyzję Fed o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

Co zrobi Fed?

Bullard, który obecnie należy do tych amerykańskich bankierów centralnych, którzy nie posiadają prawa głosu w trakcie posiedzeń FOMC, stwierdził w wywiadzie dla CNBC, że jego zdaniem istnieje bardzo wiele argumentów za tym, aby podnieść stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych.

Prezes oddziału Fed z San Franciso John Williams, który ma opinię bliskiego sojusznika prezes Yellen, powiedział z kolei w trakcie weekendu, że Fed w ubiegłym tygodniu poważnie zastanawiał się nad podwyżką. Jego zdaniem Fed powinien zdecydować się na rozpoczęcie cyklu podwyżek do końca roku.

W reakcji na wypowiedzi członków Fed wyraźnie umocnił się dolar. Jastrzębie komentarze sprawiły, że amerykańska waluta odrobiła straty poniesione po decyzji Fed w ubiegły czwartek. Większe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku zaczął wyceniać również amerykański rynek długu, na którym rosły w poniedziałek rentowości amerykańskich obligacji skarbowych.

Grecja pod lupą

W centrum uwagi rynków na początku tygodnia znalazła się Grecja, gdzie w niedzielę odbyły się wybory parlamentarne. W ich wyniku u władzy utrzymała się rządzącą od początku roku krajem lewicowa Syriza oraz jej lider i dotychczasowy premier kraju Aleksis Cipras. Według Ciprasa wynik wyborów daje Syrizie nowy i jasny mandat na najbliższe cztery lata i potwierdza słuszność dotychczasowej polityki.

Rzeczniczka Syrizy Olga Gerowasili powiedziała, że nowy rząd będzie realizował uzgodniony z wierzycielami program pomocowy dla zadłużonej Grecji opiewający na 86 mld euro. Według rzeczniczki potrzebne jednak będą rozmowy, w jaki sposób program ma być wdrażany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane