• rozwiń

Jest zgoda na nowego szefa warszawskiej giełdy

GPW obchodzi 25. urodziny. Oto najważniejsze daty w historii warszawskiego parkietu Odtwórz: GPW obchodzi 25. urodziny. Oto najważniejsze daty w historii warszawskiego parkietu
GPW obchodzi 25. urodziny. Oto najważniejsze daty w historii warszawskiego parkietu

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zgodziła się na powołanie Marka Dietla na stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych.

Marek Dietl został powołany na stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w czerwcu. I od tego czasu pełnił obowiązki szefa parkietu. Do formalnej nominacji potrzeba decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.

Menadżer otrzymał poparcie ministra rozwoju i finansów.

Nowy Prezes

Marek Dietl jest doktorem, adiunktem w katedrze Ekonomii Biznesu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH).

W latach 2012-13 był visiting fellow w Department of Economics University of Essex (UK).

Menadżer, tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Podczas studiów doktoranckich odbył staż w University of Glasgow.

Dietl obecnie jest społecznym doradcą ekonomicznym prezydenta RP, ekspertem i członkiem zarządu Instytutu Sobieskiego oraz ekspertem Business Centre Club.

W latach 2007-10 był społecznym doradcą trzech kolejnych prezesów Urzędu Regulacji Energetyki. Ostatnio - członkiem rady nadzorczej oraz przewodniczącym Komitetu Strategii GPW.

W latach 2008-2012 zajmował się inwestowaniem w fundusze venture capital w Krajowym Funduszu Kapitałowym S.A. (KFK), najpierw jako menedżer inwestycyjny, a potem jako zastępca dyrektora inwestycyjnego. Przed dołączeniem do zespołu KFK pracował w międzynarodowej firmie doradczej, specjalizującej się w zarządzaniu cenami, Simon-Kucher & Partners w Bonn (Niemcy), a następnie w Warszawie.

Doświadczenie

Dietl posiada duże doświadczenie związane z rynkiem finansowym. Ukończył specjalistyczne dwuletnie studia w zakresie finansów EY Executive Studies in Finance. W latach 2008-2013 był mediatorem w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, a w latach 2007-2008 członkiem rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Od stycznia 2017 roku zasiada w Komitecie Selekcyjnym funduszu-funduszy PZU Witelo. Ponadto ma doświadczenie w pracy w radach nadzorczych kilku spółek. Ma też doświadczenie związane z pracą w organach spółek niepublicznych – zarządzał trzema spółkami, a w kolejnych dwunastu zasiadał w radach nadzorczych - m.in. związanymi z rynkiem finansowym: Lib-Leasing (2005-10); BA Seedfund (2006-08); Inovo Venture Fund (2013-14); Zernike Meta-Ventures (2013-2014).

Co w GPW

W czerwcu, jeszcze przed wyborem na prezesa, Dietl mówił m.in., że jako prezes spółki chciałby budować "skalę Giełdy". - Jednym ze sposobów budowania skali są alianse strategiczne. Wierzę, że w Europie Środkowo-Wschodniej w pewnych niszach rynkowych jest szansa na zbudowanie aliansów strategicznych. I chciałbym, żeby to było mocniej eksploatowane, jeśli miałbym okazję kierować pracami zarządu - powiedział.

Dodał, że jako prezes Giełdy chciałby współpracować z rynkiem niepublicznym private equity oraz wykorzystywać zmiany technologiczne, które mogą m.in. zmniejszyć koszty transakcyjne.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane