• rozwiń

Temat: USA

Nieduże zmiany na amerykańskich giełdach. Rynek analizuje Fed

Foto: PAP/EPA/ ANDREW GOMBERT Foto: Nieduże zmiany na amerykańskich giełdach

Sesja na Wall Street zakończyła się w czwartek niedużymi zmianami po serii publikacji makro z gospodarki USA. W centrum uwagi jest polityka Fed po tym, jak w "minutes" z październikowego posiedzenia bank centralny wyraził gotowość, by podwyższyć stopy w grudniu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 0,01 proc., i wyniósł 17.739,63 pkt. S&P 500 spadł o 0,11 proc. i wyniósł 2.081,24 pkt. Nasdaq Comp. spadł 0,03 proc. do 5.073,64 pkt.

Nowe dane

Czwartek przyniósł publikację nowych danych makroekonomicznych z USA. Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w listopadzie o 0,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,5 proc. mdm.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 271 tys. z 276 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w listopadzie plus 1,9 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie minus 0,5 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na minus 4,5 pkt.

Co zrobi Fed?

W centrum uwagi rynków utrzymuje się polityka monetarna Fed. Z opublikowanych w środę "minutes" z październikowego posiedzenia Fed wynika, że w ocenie Rezerwy Federalnej podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu jest możliwa.

- Wydaje się, że rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp procentowych. Rynek chce, aby tempo podwyżek było umiarkowane, Fed ma tego świadomość i zgodnie z tymi oczekiwaniami będzie prowadził swoją politykę monetarną - ocenił dla Bloomberga Mark Dowding, zarządzający funduszami BlueBay Asset Management.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu jest wyceniane po publikacji "minutes" na ok. 68 proc.

- Rynki finansowe wyceniają obecnie duże prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu. Poprzeczka dla danych makro, które pojawią się do tego czasu jest więc zawieszona dosyć nisko - ocenili analitycy Deutsche Banku.

- Spodziewamy się, że raport z rynku pracy za listopad może być relatywnie słaby, co częściowo będzie konsekwencją niespodziewanie bardzo dobrego odczytu za październik. Wydaje się jednak, że Fed zignoruje jakąkolwiek słabość w listopadzie i podkreśli raczej łączną poprawę, jaka jest obserwowana w tym roku - dodali.

W ocenie Deutsche Banku po podwyżce w grudniu, w pierwszej połowie przyszłego roku Fed podniesie ponownie stopy dwa razy. W ich ocenie Fed powstrzyma się natomiast od zmian stóp procentowych w drugiej połowie roku, ponieważ będzie chciał przeanalizować efekty trzech wcześniejszych podwyżek.

W czwartek inwestorzy poznali decyzję banku centralnego Japonii (BoJ). Bank nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej. BoJ utrzymał target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane