• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Najbogatsi stracili kilkadziesiąt miliardów dolarów jednego dnia

Najbogatsi są coraz bogatsi Odtwórz: Najbogatsi są coraz bogatsi
Najbogatsi są coraz bogatsi "Źródło: TVN24BiS /"

Premier Mateusz Morawiecki, który otworzył czwartkową sesję nowojorskiej giełdy, nie przyniósł szczęścia inwestorom z Wall Street. Notowania zakończyły się najmocniejszymi spadkami od dwóch miesięcy, a jak podaje Bloomberg za ich sprawą wartość majątku 500 najbogatszych świata obniżyła się jednego dnia o 63 miliardy dolarów.

Jak wynika z danych Bloomberg Billionaires Index w czwartek majątek najbogatszych spadł o 1,2 proc, czyli o 63 miliardy dolarów.

Najbardziej poszkodowani okazali się właściciele spółek, które handlują dobrami luksusowymi, gdyż rynek zaczął bać się osłabienia popytu w Chinach. Wśród liderów przeceny znalazły się ponadto spółki technologiczne.

Najbogatszy Europejczyk

Najwięcej, biorąc pod uwagę wartość majątku wyrażonego w akcjach, stracił najzamożniejszy Europejczyk - Bernard Arnault. Stan posiadania prezesa i głównego akcjonariusza największego na świecie dystrybutora towarów luksusowych LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy), obniżył się aż o 3,5 miliarda dolarów.

Majątek Francois Pinaulta, który kontroluje Gucci, zmalał o 1,6 miliarda dolarów. Właściciele Channel, bracia Alain i Gerard Wertheimer, stracili w czwartek 775 milionów dolarów.

Szczęścia nie mieli także miliarderzy z czołówki listy Bloomberg Billionaires Index. Majątki Jeffa Bezosa - szefa Amazona, Mark Zuckerberga - szefa Facebooka, Billa Gatesa - szefa Microsoftu oraz twórców Google Larry'ego Page'a i Sergeya Brina spadły łącznie o 8,4 miliarda dolarów.

Spośród pierwszej dziesiątki najbogatszych na świecie wzbogacił się tylko Warren Buffett. Jego majtek wzrósł o 1,2 miliarda dolarów i wynosi obecnie 90 miliardów dolarów.

Spadki

Nowojorskie giełdy zakończyły czwartkową sesję najmocniejszymi spadkami od dwóch miesięcy. Tłumaczone jest to najwyższą od kilku lat rentownością (zyskiem z - red.) obligacji. Gdy rośnie rentowność obligacji, to inwestorzy przenoszą kapitał z rynku akcji właśnie na rynek obligacji, traktując to jako bezpieczniejszą formę ulokowania pieniędzy.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,75 proc., indeks S&P 500 spadł o 0,82 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 1,81 proc.

Zyskiwały banki, które korzystają na wyższych stopach procentowych. Po około 1 proc. rosły kursy akcji m.in. JP Morgan Chase i Bank of America.

Spośród spółek technologicznych Alphabet i Netflix straciły po 2,5 proc. Walory Amazona i Apple'a traciły po ok. 1,5 proc. Akcje Facebooka spadły o ok. 1,5 proc. w reakcji na informację, że Irish Data Protection Commissioner otworzył dochodzenie wobec spółki w związku z wyciekiem danych, które dotknęło 50 mln użytkowników tego portalu społecznościowego.

Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich rosła w czwartek o 2 punkty bazowe do 3,2 proc., najwyżej od 7 lat, po zwyżce w środę o 12 pkt. bazowych. W ślad za UST Treasuries podążały obligacje w Europie – dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rosła o 6 pb. do 0,53 proc., natomiast rentowność ich brytyjskich odpowiedników zyskała 8 pb do 1,66 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Stefan_007
Zaraz usłyszymy, że Morawiecki i tu ma sukcesy na polu wyrównywania niesprawiedliwości społecznej, zupełnie jak przy 500+ i "luce" vatowskiej...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane