• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jakub Tomaszewski: Na warszawskim parkiecie rośnie apetyt na ryzyko

Relacja z rynków, 12.01 - godz. 17.00 Odtwórz: Relacja z rynków, 12.01 - godz. 17.00
Foto: GPW Foto: Powodem ożywienia może być obniżka podatku od zakupu samochodów osobowych, jaką wprowadziły władze Chin | Video: Relacja z rynków, 12.01 - godz. 17.00

Europejskie rynki pozytywnie odniosły się do przekazu płynącego Azji i Oceanii, gdzie nastroje nieco ociepliły się. Na globalnych giełdach zapanował pewien spadek obaw o sytuację w Chinach, po tym jak juan nieznacznie zyskał na wartości. Chińskie indeksy sesję zakończyły na lekkich plusach.

Dodatkowo nastroje poprawiły prognozy chińskiego stowarzyszenia producentów samochodów o spodziewanym przyspieszeniu dynamiki wzrostu sprzedaży aut w Państwie Środka, która ma w 2016 roku wynieść ok. 6 proc. Powodem ożywienia może być obniżka podatku od zakupu samochodów osobowych, jaką wprowadziły władze Chin.

Na tę chwilę jest jednak zbyt wcześnie, żeby posądzać światowe rynki o zmianę sentymentu i odwrócenie trendu. Dzisiejsze ruchy, to raczej korekta, na którą złożyło się realizowanie zysków przez inwestorów trzymających krótką pozycję oraz drobny impuls dla spółek motoryzacyjnych, w związku ze wspomnianą redukcją podatku. Te ostatnie stanowiły główną siłę napędową dla frankfurckiego DAX-a.

Prognozy bez wzrostów

WIG20, zgodnie z naszymi przewidywaniami, napędzany globalną odwilżą nastrojów i delikatnym wzrostem apetytu na ryzyko, dotarł do strefy oporu przy 1766 pkt. dwukrotnie testowanego w pierwszym tygodniu tego miesiąca.

W oderwaniu od globalnej perspektywy, tak wyprzedanie rynku, jak i dynamika osiągnięcia dzisiejszych poziomów nie rokują dalszych spektakularnych wzrostów. Jednak od początku roku to nastroje wokół Chin oraz ceny surowców wyznaczają sentymenty rynku, co widać wyraźnie po dzisiejszej sesji. Dlatego z prognozami warto poczekać do środowego handlu w Azji, jego kierunku i dynamiki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane