• rozwiń

Minimalne zmiany na Wall Street

Minimalne zmiany na Wall Street
Foto: GNU 1.2 Foto: Minimalne zmiany na Wall Street

Giełdy na Wall Street zanotowały w piątek minimalne zmiany głównych indeksów. W centrum uwagi rynków znalazła się kolejna porcja rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki, a także informacja, że Amazon chce kupić teksański Whole Foods Market.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,11 proc. do 21 384,28 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,03 proc. do 2 433,15 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,22 proc. do 6 151,76 pkt.

W piątek mocnymi zniżkami wyróżniały się sieci supermarketów po tym jak Amazon, gigant sprzedaży internetowej, podał, że planuje kupić teksańską sieć Whole Foods Market za 13,7 mld USD. Amazon zapowiedział, że zapłaci 42 USD za akcję.

Giełdowa wycena Whole Foods Market wzrosła o ponad 30 proc., zaś Amazon zyskiwał 3 proc.

W reakcji na zapowiedzi Amazona mocne spadki zanotowały inne amerykańskie sieci supermarketów - Wal-Mart zniżkował o 6 proc., Kroger Co. tracił 14 proc., Sprouts Farmers Market Inc 8,3 proc., Costco 6,8 proc., Target tracił 9,8 proc., a SuperValu spadał o 15,8 proc.

Inwestorzy poznali w piątek odczyty z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w maju i wyniosła 1,092 mln w ujęciu rocznym. W kwietniu wskaźnik ten wyniósł 1,156 mln po korekcie wobec 1,172 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,220 mln.

Z kolei liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę w maju, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, spadła do 1,168 mln z 1,228 mln po korekcie w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,249 mln.

Piątkowe słabsze dane z amerykańskiej gospodarki to kolejny zestaw rozczarowujących odczytów w tym tygodniu.

Wcześniej Departament Pracy w USA podał, że ceny konsumpcyjne (CPI) w maju spadły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,9 proc. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wyniosła 0,1 proc. mdm i 1,7 rdr. Oczekiwano braku zmian CPI mdm, a rdr wzrostu o 2,0 proc., a w ujęciu bazowym oczekiwano 0,2 proc. mdm i 1,9 proc. rdr.

Dla bazowego CPI to najniższy odczyt rdr od maja 2015 r. Na koniec stycznia wskaźnik ten wynosił jeszcze 2,3 proc.

W piątek po południu ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale kończący się tydzień będzie już trzecim z kolei, gdy surowiec w USA tracił na wartości. To najdłuższy okres spadku cen ropy od sierpnia 2015 roku.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,67 USD, po zwyżce o 0,7 proc., zaś Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 0,4 proc., do 47,25 USD za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane