• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Spółka wykluczona z giełdy, akcje zanurkowały. Spadek o ponad 70 procent

Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks Odtwórz: Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks
Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks "Źródło: TVN Turbo"

Inwestorzy pozbywają się akcji Petrolinvestu. Kurs spółki założonej przez jednego z najbogatszych Polaków - Ryszarda Krauze - na koniec poniedziałkowej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zniżkował aż o 70,86 procent.

Za jedną akcję trzeba było zapłacić 2,04 zł. Inwestorzy w ten sposób zareagowali na piątkową decyzję Komisji Nadzoru Finansowego, która jednogłośnie podtrzymała swoja decyzję z 19 lipca 2016 roku w sprawie nałożenia na spółkę Petrolinvest SA kary 800 tysięcy złotych oraz wykluczenia akcji tej spółki z obrotu giełdowego.

Wykluczenie z giełdy

Bezterminowe wykluczenie akcji ma nastąpić w ciągu 30 dni od doręczenia spółce piątkowej, "a więc w terminie 30 dni od dnia kiedy decyzja z dnia 19 lipca 2016 r. stanie się ostateczna".

Powodem kar, nałożonych przez KNF w lipcu ub. roku, było wielokrotne naruszenie obowiązków informacyjnych przez Petrolinvest przy okazji przekazywania sprawozdań finansowych. Komisja uznała zarazem wtedy, że "dotychczasowe zachowanie spółki nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania obowiązków informacyjnych związanych z publikowaniem raportów okresowych w przyszłości".

Stąd nałożyła karę 800 tysięcy złotych i wykluczyła bezterminowo akcje z obrotu giełdowego.

Spółka została założona w 1991 roku przez Ryszarda Krauzego. W połowie lipca 2007 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wielkie straty

Petrolinvest S.A. to przedsiębiorstwo przemysłu paliwowego z siedzibą w Gdyni, wchodzące w skład koncernu Prokom Investments. Ma charakter wydobywczy.

Działa głównie w Kazachstanie, gdzie poszukiwał ropy naftowej. Poszukiwał, bo jak się okazało wiele czarnego paliwa tam nie znaleziono. Co więcej, Ryszard Krauze i inwestorzy giełdowi utopili przez ten czas w firmie dziesiątki milionów złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane