• rozwiń

Bankierzy niezdecydowani, dolar w dół

Foto: PAP/EPA/ JUSTIN LANE Foto: Reakcja rynków akcji na publikację "minutes" była neutralna

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niedużymi zmianami głównych indeksów. Wydarzeniem dnia była publikacja „minutek” Fed z lipcowego posiedzenia, z których wynika, że wśród amerykańskich bankierów centralnych wciąż brak zgody, czy podnosić stopy procentowe w USA w najbliższym czasie.

W środę na rynkach w centrum uwagi znalazła się publikacja zapisu z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Z raportu Fed wynika, że amerykańscy bankierzy centralni w trakcie poprzedniego posiedzenia byli podzieleni w ocenach tego, czy w najbliższym czasie stopy procentowe w USA powinny zostać podniesione.

Reakcja rynków akcji na publikację "minutes" była neutralna. Notowania indeksów po krótkotrwałym zawahaniu powróciły w okolice zera, gdzie też znajdowały się przed upublicznieniem raportu Fed.

Niedużej zmianie uległy również notowania kontraktów terminowych na stopy procentowe Fed. Po publikacji "minutes" wskazują one, że wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu we wrześniu wynosi obecnie 20 proc. Prawdopodobieństwo podwyżki do końca roku wyceniane jest na nieco ponad 48 proc.

Euro w górę

Na rynku walutowym w reakcji na publikację minutek Fed osłabił się dolar. Kurs EUR/USD ponownie zbliżył się w pobliżu poziomu 1,13. Na tym poziomie kurs EUR/USD znalazł się już we wtorek po publikacji eseju przewodniczącego oddziału Fed z San Francisco Johna Williamsa, w którym wezwał on Fed do przemyślenia polityki monetarnej, w tym zaapelował o zastanowienie się nad podwyższeniem celu inflacyjnego.

Nieco później dolara chwilowo umocniły nieco wypowiedzi szefów oddziałów Fed z Nowego Jorku Williama Dudleya oraz Atlanty Dennisa Lockharta, którzy wskazali na duże, ich zdaniem, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku.

Wzrosty kontynuowała w środę ropa naftowa. Ceny Brent znalazły się w pobliżu poziomu 50 dolarów za baryłkę po tym jak rynek poznał dane na temat zapasów surowca w USA. Zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,5 mln baryłek - wynika z szacunków Departamentu Energii USA.

 

Zieleń na amerykańskich giełdach. S&P 500 najwyżej od czterech miesięcy

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane