• rozwiń
  • WIG20 2234.55 +0.38%
  • WIG30 2530.18 +0.26%
  • WIG 58693.00 +0.12%
  • sWIG80 11609.79 +0.19%
  • mWIG40 3737.58 -0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:31

Dostosuj

InPost "wyciśnie" akcjonariuszy i zniknie z giełdy

Ruch dostarczy listy od sądu? Firma powalczy z Pocztą i InPostem o kontrakt Odtwórz: Ruch dostarczy listy od sądu? Firma powalczy z Pocztą i InPostem o kontrakt
Ruch dostarczy listy od sądu? Firma powalczy z Pocztą i InPostem o kontrakt "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

InPost wezwał swoich akcjonariuszy do przymusowej sprzedaży akcji. Oznacza to definitywny koniec przygody spółki Rafała Brzoski z Giełdą Papierów Wartościowych.

AI Prime i Rafał Brzoska w wyniku wcześniejszego wezwania akcjonariuszy do sprzedaży mają już 92,44 proc. akcji InPostu.

"W związku z powyższym, Strony Porozumienia ("Żądający Wykupu") posiadają (bezpośrednio lub pośrednio) łącznie powyżej 90 procent ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, niniejszym żądają od pozostałych akcjonariuszy Spółki sprzedaży wszystkich posiadanych przez nich akcji Spółki" - czytamy w giełdowym komunikacie.

Do odkupienia pozostało niemal 874 tys. Akcji InPostu (7,56 proc. ogólnej liczby głosów) i 553,3 tys. Akcji Integer (7,13 proc. ogólnej liczby głosów).

Giełda zawiesiła notowania obu spółek.

Przymusowy wykup akcji

Przymusowy wykup akcji (angl. squeeze out) to praktyka często spotykana, ale i kontrowersyjna. Drobni akcjonariusze, którzy nie odpowiedzieli na wcześniejsze wezwanie do sprzedaży akcji, muszą je teraz, nawet wbrew własnej woli,  sprzedać.

Cena wykupu została ustalona na 49 zł za jedną akcję Integer i 11 zł za akcję InPost.

Przymusowy wykup w obu przypadkach rozpocznie się w 25 maja, a dzień wykupu został ustalony na 29 maja 2017 r.

Wezwanie do sprzedaży akcji, Rafał Brzoska razem ze spółką zależną funduszy Advent International ogłosili w lutym tego roku. Wówczas cena wykupu akcji Integer została ustalona na 41,1 zł. z kolei akcje InPostu zostały wycenione na 9,5 zł

InPost to największy, niezależny dostawca usług pocztowych w Polsce. Spółka była do tej pory największym konkurentem Poczty Polskiej, z którą w 2013 r. wygrała nawet przetarg na obsługę polskich sądów i prokuratur. Po dwóch latach sądowe przesyłki wróciły jednak pod skrzydła PP, która zaoferowała w przetargu niższą cenę. W rezultacie od lutego 2016 roku dostarczane są tylko przez listonoszy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane