• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Inwestorzy zareagowali na podwyżkę stóp. Kolejny historyczny rekord na Wall Street

Foto: CBS Foto: Część indeksów na nowojorskich giełdach zakończyła sesję na plusie

W reakcji na decyzję o nieznacznej podwyżce stóp procentowych przez Fed część indeksów na nowojorskich giełdach zakończyła sesję na plusie, a Dow Jones Industrial po raz kolejny pobił historyczny rekord. Dolar powiększył spadki, wyraźnie umocnił się dług USA.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,33 proc. do 24585,43 pkt. S&P 500 spadł o 0,05 proc. do 2662,85 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,2 proc. do 6875,80 pkt.

Kolejne podwyżki

W centrum uwagi rynku znajdowały się w środę konkluzje posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Zgodnie z oczekiwaniami Fed podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 1,25-1,50 proc.

Jak co kwartał zainteresowanie wzbudziły nowe projekcje makroekonomiczne i ścieżki stóp procentowych.

Rezerwa Federalna wciąż spodziewa się trzech podwyżek stóp w 2018 roku i dwóch w 2019 roku. Fed podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego, obniżył prognozy bezrobocia i bez zmian pozostawił szacunki inflacji.

- Nie mieliśmy większych zaskoczeń w komunikacie Fed, a inflacja pozostaje poniżej celu. Jedyną rzeczą, którą warto obserwować, to czy gospodarka nie zaczyna się przegrzewać. To mogłoby zmusić Fed do szybszego podwyższania stóp procentowych - powiedział Jeff Carbone, partner zarządzający Cornerstone Financial Partners.

Bank Centralny USA podtrzymał ocenę, że sytuacja inflacyjna w USA wymaga uważnego monitorowania. FOMC nadal oczekuje, że inflacja w średnim terminie pozostanie poniżej 2-proc. celu, jednak w średnim okresie ustabilizuje się wokół tego poziomu.

Nowe dane z gospodarki

Wydźwięk posiedzenia okazał dla części rynku dość gołębi - część inwestorów prawdopodobnie oczekiwała bardziej stromej ścieżki podwyżek stóp procentowych. Dolar powiększył wcześniejsze straty (wywołane niskim odczytem CPI), a amerykański dług kontynuował umocnienie.

Janet Yellen powiedziała podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Fed, że Rezerwa dostrzega coraz bardziej płaską krzywą amerykańskiego długu. Jej aktualne nachylenie mieści się w granicach historycznej normy - dodała.

Uczestników obrotu rozczarowały w środę po południu wskazania bazowego CPI, który wyniósł 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 1,7 proc. rok do roku wobec oczekiwań 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i 1,8 proc. rok do roku.

Dane potwierdziły, że dynamika cen, poza energią, pozostaje na niskim poziomie. Preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE - w ciągu ostatnich 5 lat jedynie dwukrotnie osiągnął 2-proc. cel Fed.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane