• rozwiń

Warszawska giełda chce przejąć giełdę w Izraelu. Konkurencja może być silna

Piotr Kuczyński o inwestowaniu w obligacje Odtwórz: Piotr Kuczyński o inwestowaniu w obligacje
Piotr Kuczyński o inwestowaniu w obligacje "Źródło: tvn24"

To może być transakcja za pół miliarda złotych. Jak poinformowano we wtorek, zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w ubiegłym tygodniu (28 lutego) podjął decyzję o złożeniu, wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, wstępnej oferty zakupu 71,7 procent udziałów w Tel Aviv Stock Exchange (TASE).

Do przejęcia większościowego pakietu udziałów izraelskiej giełdy jest jeszcze daleko. "Oferta na tym etapie ma charakter wstępny i niewiążący" - poinformowano w komunikacie. "Nie zobowiązuje żadnej ze stron do rozpoczęcia negocjacji. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia oferty przez TASE w następnym etapie GPW, PFR i TASE mogą podjąć dalsze rozmowy i negocjacje" - wyjaśniono.

Bez szczegółów

Spółka nie ujawnia także szczegółów oferty, tłumacząc, że mogłoby to negatywnie wpłynąć na ewentualne rozmowy w sprawie przejęcia.

W komunikacie zwrócono także uwagę, że warszawska giełda nie uzyskała na tym etapie wymaganych prawem zgód w zakresie potencjalnej transakcji.

GPW tłumaczy, że informację o złożonej ofercie publikuje po doniesieniach pojawiających się w mediach.

Silna konkurencja

We wtorek dziennik "Rzeczpospolita" poinformował, że w boju o izraelski parkiet GPW zetrze się z giełdami z Londynu, Toronto i Singapuru.

Autorzy artykułu ocenili, że napięcie polityczne na linii Polska-Izrael nie jest przeszkodą w inwestycji.

"Rz" zaznaczyła, że telawiwski parkiet "znany jest jako miejsce finansowania bardziej ryzykownych inwestycji, w tym innowacji i startupów". "Potencjalna wartość transakcji to co najmniej 490 mln zł"- wynika z informacji dziennika.

Jak podała gazeta, TASE spodziewa się zainteresowania ze strony wiodących giełd światowych, co znacząco wzmocni pozycję konkurencyjną izraelskiej giełdy na całym świecie, doprowadzi do nawiązania międzynarodowej współpracy i przyciągnie zagranicznych inwestorów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane