• rozwiń

Fuzja nie podoba się inwestorom. Akcje Pekao i Aliora poszły w dół

Megatransakcja staje się faktem. PZU i PFR przejmują Pekao Odtwórz: Megatransakcja staje się faktem. PZU i PFR przejmują Pekao
Megatransakcja staje się faktem. PZU i PFR przejmują Pekao "Źródło: tvn24"

Duże zniżki zanotowały akcje Pekao i Aliora. Banki podpisały list intencyjny w sprawie współpracy lub połączenia.

Główny indeks największych spółek WIG 20 spadł na zamknięciu we wtorek o 1,01 proc. do 2.448,45 pkt. Indeks WIG stracił 1,10 proc. i wyniósł 63.016,86 pkt., a mWIG 40 spadł o 1,45 proc. do 4.724,54 pkt.

Obroty akcjami wyniosły 1,17 mld zł, z czego prawie 918 mln zł na akcjach spółek z WIG 20.

Fuzja banków

Wśród największych spółek najmocniej straciły akcje Pekao (5,55 proc.) i Aliora (3,96 proc.). Jednocześnie, na akcjach Pekao miały miejsce największe obroty na rynku (ok. 372 mln zł).

W nocy z poniedziałku na wtorek banki poinformowały o zawarciu listu intencyjnego dotyczącego wstępnych dyskusji oraz analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów.

- Polski Fundusz Rozwoju z ostrożnością podchodzi do zamiarów fuzji Pekao z Aliorem. Wolałby, by Pekao utrzymał obecną politykę dywidendową oraz skupił się na inwestycjach w nowe technologie i zwiększanie akcji kredytowej zamiast fuzji, która nie daje efektów synergii - poinformował prezes PFR Paweł Borys.

- Są wątpliwości czy fuzja z Aliorem byłaby optymalna dla Pekao - Borys cytowany przez agencję Bloomberg.

- Komisja Nadzoru Finansowego przed podjęciem ewentualnych decyzji w sprawie fuzji Banku Pekao z Alior Bankiem chce przeanalizować uzgodnioną przez banki strategię, zatwierdzoną przez ich właściciela - poinformował z kolei rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.

Analitycy oceniają, że obecnie fuzja byłaby mniej preferowanym scenariuszem dla obu banków, m.in. znacząco zmniejszyłaby potencjał dywidendowy Pekao.

W dół o 3,14 proc. poszła też wycena Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która podała we wtorek, że produkcja węgla spółki w III kwartale 2017 r. wyniosła 3,54 mln ton wobec 4,1 mln ton rok wcześniej i 3,78 mln ton w II kwartale. Produkcja węgla koksowego spadła do 2,55 mln ton z 2,85 mln ton rok wcześniej, a węgla energetycznego spadła do 0,99 mln ton z 1,24 mln ton przed rokiem.

Najmocniejszym wzrostem wśród dużych spółek wyróżnił się natomiast Tauron - kurs spółki energetycznej poszedł w górę o 2,93 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane