• rozwiń

"Te rozmowy rozwijają się bardzo ładnie". Giełdowa reakcja na informację Trumpa

Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci" Odtwórz: Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci"
Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci" "Źródło: TVN24 BiS"

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów w reakcji na wypowiedź prezydenta Donalda Trumpa, który napisał na Twitterze, że odbył "bardzo dobrą" rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Na zamknięcie Dow Jonees Industrial wzrósł o 1,06 proc. do 25 380,74 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,06 proc. do 2740,37 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 1,75 proc. 7434,06 pkt.

Uwagę inwestorów przykuł czwartkowy wpis na Twitterze prezydenta Donalda Trumpa, który napisał, że odbył "bardzo dobrą" rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i zapewnił, że rozmowy z Pekinem dotyczące handlu "rozwijają się bardzo ładnie", a on spotka się z Xi podczas szczytu G20 w Argentynie.

"Właśnie miałem długą i bardzo dobrą rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Rozmawialiśmy o wielu sprawach, z dużym naciskiem na Handel" - napisał Trump.

"Te rozmowy rozwijają się bardzo ładnie, a spotkania są zaplanowane na G20 w Argentynie. Miałem też dobrą rozmowę o Korei Północnej" - dodał.
Wkrótce po tweecie prezydenta chińskie media państwowe podały, że Xi liczy na to, iż Chiny i USA mogą zabiegać o "stabilne i zdrowe relacje, oparte na wzajemnym zrozumieniu osiągniętym z Trumpem". Xi powiedział również, że zarówno on, jak i prezydent USA "życzą sobie rozwoju chińsko-amerykańskiej współpracy handlowej".

- To pozytywne, że dwaj liderzy ze sobą rozmawiają. W krótkim terminie napięcia na linii USA-Chiny będą przeszkodą dla rynków, ale w średnim terminie uważamy, że porozumienie zostanie osiągnięte - powiedział Jon Adams, strateg inwestycyjny z BMO Global Asset Management.

Wzrosty na Wall Street to również efekt publikowanych przez amerykańskie koncerny wyników kwartalnych, w tym na przykład DowDuPont. Spółka ta pokazała lepsze od oczekiwań wyniki, a dodatkowo zapowiedziała skup akcji własnych i podział na trzy oddzielne firmy. Akcje DowDuPont zyskiwały w ciągu dnia około 7 proc.

Już po sesji wyniki przedstawił gigant informatyczny, spółka Apple. Spółka w czwartym kwartale roku fiskalnego miała 2,91 dolara zysku netto na akcję, lepiej od oczekiwań analityków, którzy zakładali zysk netto spółki na akcję w wysokości 2,78 dolara. Przychody kwartalne Apple wyniosły 62,9 mld dolarów, a rynek spodziewał się sprzedaży na poziomie 61,57 mld dolarów.

Dane makro

Inwestorzy otrzymali w czwartek sporą porcję danych makro z USA.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w październiku wzrosła o 153,6 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2017, po wzroście we wrześniu o 70,9 proc. - podał Challenger, Gray & Christmas Inc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła w październiku 75.644, a od początku roku 441.702 - wynika z danych Challengera.

Ponad połowa - czyli 58,2 proc. - październikowych zwolnień pracowników pochodzi od Verizona, który zaoferował dobrowolne odprawy aż 44.000 managerów - wskazuje Challenger.

Z kolei liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 2 tys. do 214 tys. - podał Departament Pracy. Ekonomiści stawiali na 212 tys.

A wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła w III kwartale o 2,2 proc. kdk. Spodziewano się wzrostu o 2,1 proc. Jednostkowe koszty pracy w III kw. wzrosły zaś o 1,2 proc., oczekiwano +1,0 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w X 55,7 pkt. wobec 55,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Z kolei indeks aktywności w przemyśle w USA w X spadł do 57,7 pkt., z 59,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). To najniższy poziom tego wskaźnika od 6 miesięcy. Analitycy spodziewali się 59,0 pkt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane