• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

W Europie "mieszanka" na rynkach. Przed EBC, OPEC i USA

W Europie "mieszanka" na rynkach. Przed EBC, OPEC i USA
Foto: Deutsche Bank Foto: Duże znaczenie dla rynków mogą mieć też dane z amerykańskiego rynku pracy

Zachodnie giełdy w czwartek notują i małe zwyżki, i lekkie spadki. Uwaga inwestorów będzie się koncentrować wokół posiedzeń i decyzji Europejskiego Banku Centralnego oraz OPEC. Duże znaczenie dla rynków mogą mieć też dane z amerykańskiego rynku pracy.

O 13.45 Europejski Bank Centralny przedstawi rynkom swoją decyzję dotyczącą polityki monetarnej banku. Analitycy nie spodziewają się na tym spotkaniu EBC żadnych zmian w polityce pieniężnej.

Spotkanie ws. ropy

Ministrowie ropy z Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) omówią zaś podczas czwartkowego spotkania w Wiedniu sprawę możliwego zamrożenia dostaw ropy.

Analitycy oceniają, że nie dojdzie do podpisania porozumienia o zmniejszeniu dostaw ropy, bo Arabia Saudyjska, najważniejszy gracz w OPEC, nie zgodzi się na cięcie produkcji swojej ropy, jeśli takiego ruchu nie wykona też Iran.

Ropa naftowa przed tym spotkaniem - w USA tanieje o 4 centy, a w Londynie drożeje o 2 centy. Surowiec wyceniany jest w okolicach 49 dolarów za baryłkę.

Rynek pracy

Ważne dla rynków będą w czwartek dane z amerykańskiego rynku pracy. O 13.30 poda takie informacje Challenger, a o 14.15 - ADP. O 14.30 zostanie zaś podana liczba zarejestrowanych w USA nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 28 maja.

W piątek z kolei zostanie podana stopa bezrobocia w USA w maju. Analitycy oceniają, że stopa ta spadła w ub. miesiącu do 4,9 proc. z 5,0 proc., liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła o 160 tys., a w sektorze prywatnym - wzrosła o 150 tys.

Z opublikowanej w środę Beżowej Księgi wynika, że od czasu poprzedniej publikacji tego raportu amerykańska gospodarka rozwijała się w skromnym tempie.

Informacje te mogą mieć znaczący wpływ na decyzję Fed o terminie podwyżki stóp procentowych w USA.

Pod koniec ub. tygodnia prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych w USA w nadchodzących miesiącach mogą być właściwe, biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację gospodarczą.

Rynek wycenia szansę podwyżki na czerwiec na 22 proc., 12 proc. mniej niż tydzień temu, a na lipiec na ponad 50 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane