• rozwiń

Giełda w czerwieni, złoty się osłabia

Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe Odtwórz: Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe
Premier: odwołujemy wszystkie imprezy masowe "Źródło: tvn24"

Dzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od tąpnięcia, a później spadki się pogłębiały. Złoty też nie ma się najlepiej i spada w stosunku do franka, euro i dolara.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Na czerwono otworzył się stołeczny parkiet - WIG20, grupujący 20 największych firm, spadał w czwartek rano o ponad 6 proc., do ok. 1405 punktów. Ponad 5,5 proc. tracił też indeks WIG.

Około południa spadki zarówno na WIG, jak i na WIG20 wynosiły około 8 proc.

"Rozczarowanie decyzjami Donalda Trumpa"

"Pogrom na rynkach akcji trwa dalej, a świeży katalizator do paniki bierze się z ogłoszonego przez prezydenta Trumpa zakazu podróży z Europy" - stwierdził analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers Konrad Białas. Dodał, że "dziś morze czerwieni przelewa się przez globalny rynek akcji".

Z kolei Marek Rogalski z DM BOŚ podkreślił, że "rozczarowanie decyzjami Donalda Trumpa dało rynkom kolejny pretekst do wyprzedaży".

"W temacie pakietu ratunkowego prezydenta USA otrzymaliśmy ogólniki i mało konkretnych decyzji, a zakaz podróżowania przez 30 dni do Europy zupełnie zaskoczył inwestorów" - wyjaśnił ekspert.

Eksperci podkreślają, że w czwartek najważniejsza dla inwestorów będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego, nie spodziewają się jednak przełomowych informacji.

"Samodzielna interwencja EBC, tj. bez skoordynowanego wsparcia w działaniach rządów państw strefy euro, nie wystarczy do ustabilizowania nastrojów na rynkach finansowych przy podtrzymywanych obawach o koronawirusa" - podkreślił Białas.


Osłabienie złotego

W czwartek obserwujemy wzrost franka szwajcarskiego (o 0,7 proc.), za którego koło południa trzeba było płacić 4,12 zł. Umacnia się też dolar (o 0,7 proc.) - wart około 3,87 zł. Euro drożeje o ok. pół procenta i doszło do poziomu 4,35 zł.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

 
Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane