• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Czerwony poniedziałek na greckiej giełdzie. Traciły też banki

Grecka giełda ponownie otwarta Odtwórz: Grecka giełda ponownie otwarta
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Analitycy oczekiwali głębokich spadków na otwarciu handlu na ateńskim parkiecie | Video: Grecka giełda ponownie otwarta

Giełda w Atenach w poniedziałek ruszyła po ponad miesięcznej przerwie i od razu zanotowała potężne spadki. Główny indeks na starcie zanotował minus 23 proc. Z kolei notowania Banku Grecji spadły o 30 proc. W ciągu dnia nastroje nieco się uspokoiły, ale na zamknięciu nadal było czerwono - ponad 16 proc. na minusie. Grecki parkiet zamrożono, gdy władze zdecydowały się również zamknąć banki i wprowadzić kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego.

W poniedziałek o godzinie 10.38 (9.38 w Polsce), kilka minut po otwarciu indeks ATHEX spadł do poziomu 615,72 pkt. Swoje ostatnie notowanie 26 czerwca ATHEX zakończył z wynikiem 797,52 pkt.

Po godz. 10 czasu polskiego kurs indeksu ATHEX nieco wzrósł, a następnie po godz. 12 ustabilizował się na poziomie około 660 pkt. O godz. 13.40 wynosił 661.94 pkt.

Na zamknięciu indeks tracił 16,2 proc., co oznacza, że w czasie sesji udało się odrobić część strat - 8,6 proc.

Tracił też sektor finansowy. Notowania Banku Grecji oraz Piraeus Banku spadły o 30 proc., co stanowi dzienny limit. Nurkowały też indeksy innych greckich banków. Alpha Bank i Eurobank traciły 29,9 proc.

Tylko dziewięć notowanych na ateńskiej giełdzie spółek odnotowało w poniedziałek wzrosty, ale były one przeważnie niewielkie. Wyjątek stanowił producent mebli Dromeas - jego akcje poszły w górę o niemal 29 proc. na wiadomość o zawarciu opiewającego na 30 mln euro kontraktu na wyposażenie biur Komisji Europejskiej.

Jakie limity?

Według planu zaakcentowanego przez Europejski Bank Centralny inwestorzy mogą nabywać akcje, lecz nie mogą w tym celu wyciągać pieniędzy z depozytów w greckich bankach.

Plan EBC nie nakłada żadnych ograniczeń na zagranicznych inwestorów, rekomenduje jednak, by pewne limity obowiązywały lokalnych graczy, aby uniknąć dalszej ucieczki kapitału.

Giełda była nieczynna od 29 czerwca, kiedy władze Grecji zdecydowały się również zamknąć banki i wprowadzić kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego, gdyby klienci masowo zaczęli wypłacać oszczędności. Banki zostały otwarte 20 lipca, nadal jednak pozostawiono pewne ograniczenia wypłat pieniędzy.

Notowania ATHEX - przed godz. 10.00

Notowania ATHEX - po godz. 17.00


Prognoza

Przed otwarciem analitycy przepytani przez dziennikarzy agencji Reuters szacowali, że grecka giełda zanotuje gigantyczny spadek. - Inwestorzy oczekują spadku na poziomie 15-20 proc. na otwarciu - mówił przed otwarciem handlu analityk jednego z greckich funduszy inwestycyjnych.

Program pomocowy

Władze w Atenach prowadzą obecnie rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Komisją Europejską w sprawie trzyletniego pakietu pomocowego wartego ok. 86 mld euro. Będzie to trzeci taki pakiet od 2010 roku; poprzednie dwa opiewały na łącznie 240 mld euro.

W zamian za pomoc finansową Grecja obiecała przeprowadzić reformy, m.in. w systemie emerytalnym i podatkowym, zliberalizować gospodarkę i ograniczyć wydatki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane