• rozwiń

Temat: USA. Gospodarka

General Electric wraca do korzeni. Rezygnuje z działalności finansowej

GE wraca do korzeni Odtwórz: GE wraca do korzeni
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: GE wycofuje się z działalności finansowej | Video: GE wraca do korzeni

General Electric wraca do korzeni. Firma odwraca się od działalności w sektorze usług finansowych i chce skupić się na biznesie przemysłowym. Pod młotek ma pójść GE Capital - finansowe ramię koncernu. Duży wpływ na tę decyzję miał ostatni kryzys finansowy - pisze "Financial Times".

O planach firmy poinformował jej szef Jeff Immelt. Jak czytamy, od czasu objęcia stanowiska przez Immelta kurs akcji GE spadł o prawie 30 proc.

Tak gwałtowny ruch oznacza definitywne zerwanie z modelem funkcjonowania firmy przejętym po poprzednim kierownictwie. GE Capital generował połowę zysków koncernu.

Pozostawia resztówki

GE zamierza sprzedać aktywa, które stanowią ok. 3/4 jego dotychczasowego majątku a ulokowane są w takich obszarach jak kredyty komercyjne dla małych i średnich firm.

W piątek GE zrobił pierwszy krok - sprzedając aktywa firm Blackstone i Wells Fargo za 26,5 mld dolarów.

Jak pisze "FT", GE ma zachować działalność operacyjną w sektorze leasingowym. Koncern spodziewa się, że do 2018 roku 90 proc. jej zysków będzie generowane z działalności przemysłowej.

W ciągu najbliższych lat sprzedaż aktywów ma dać inwestorom 90 mld dolarów dywidendy.

Historia GE ma już ponad 100 lat. Pod koniec XIX wieku zakładał ją wynalazca Thomas Edison. Pierwszych pożyczek konsumenckich firma zaczęła udzielać w latach 30. XX wieku. Później staje się ona coraz bardziej aktywna, w latach 60. i 70. wchodzi w nieruchomości, kredyty komercyjne i leasing, w tym dla lotnictwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane