• rozwiń
  • WIG20 2215.95 +0.68%
  • WIG30 2516.74 +0.59%
  • WIG 58306.15 +0.28%
  • sWIG80 11537.72 -0.45%
  • mWIG40 3795.71 -0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:05

Dostosuj

Sieć supermarketów gwiazdą giełdy. Chce mieć w Polsce ponad tysiąc sklepów

Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile Odtwórz: Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile
Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile "Źródło: TVN24 BiS"

W środę na warszawskim parkiecie zadebiutowała spółka Dino Polska, sieć supermarketów. Była to druga pod względem wielkości oferta polskiej spółki prywatnej w historii Giełdy Papierów Wartościowych oraz największa oferta publiczna w Polsce od grudnia 2013 roku. Zebrane od inwestorów pieniądze sieć ma przeznaczyć na rozwój, w planach do 2020 roku ma 1200 własnych sklepów.

Akcje Dino Polska w pierwszym dniu notowań na GPW wzrosły o 11,9 procent do 37,5 zł za sztukę. Ostateczna wartość oferty Dino Polska wyniosła około 1,65 mld zł.

Debiut Dino na giełdzie

Na koniec grudnia 2016 r. sieć sklepów Dino tworzyło 628 supermarketów, głównie w zachodniej części Polski, w mniejszych miejscowościach, małych i średnich miastach oraz na peryferiach dużych miast. Dino jest właścicielem większości nieruchomości i gruntów, na których zlokalizowane są sklepy sieci.

Większość sklepów ma powierzchnię sali sprzedaży ok. 400 m kw.  Do końca 2020 roku spółka chce mieć ponad 1,2 tys.  sklepów, szacuje, że potencjał rynku polskiego pozwala na funkcjonowanie co najmniej 2,7 tys. sklepów grupy.

W 2016 roku Grupa Dino miała 151,2 mln zł zysku netto i 3,37 mld zł przychodów.

Polska giełda

Udany debiut Dino to - zdaniem władz giełdy - początek do innych tego typu ofert.

- Jest to początek trendu wzrostowego o solidnych fundamentach. Wydaje mi się, że możliwe są 3-4 duże oferty do końca 2017 roku, są przygotowywane wspólnie z domami maklerskimi - powiedział dziennikarzom po uroczystości debiutu Jarosław Grzywiński, członek rady nadzorczej GPW, pełniący funkcję prezesa giełdy.

Pytany o wartość tych przygotowywanych dużych ofert, odpowiedział, że "od kilkuset mln zł w górę".

- Polskie firmy o stabilnych fundamentach uwierzyły znowu, że giełda jest dobrą alternatywą - powiedział Grzywiński.

Na możliwe ożywienie na rynku giełdowych debiutów wskazał też wiceminister rozwoju Witold Słowik.

- Dzisiejszy debiut wskazuje, że następuje przełamanie tendencji w aspekcie zmniejszenia liczby debiutów na giełdzie, wręcz wycofywania się z giełdy, co miało miejsce szeroko w ubiegłym roku. To piąty debiut w tym roku i od razu debiut o takim znaczeniu, pierwszy tak duży od czterech lat - powiedział wiceminister.

Z wcześniejszych informacji wynika, że do debiutu na GPW w tym roku przygotowują się m.in. Raiffeisen Bank Polska i Getback.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane