• rozwiń

Temat: Gospodarka

Szef GPW: nowa agencja ratingowa w przyszłym roku

Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć Odtwórz: Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć
Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć "Źródło: tvn24bis"

Wspólna agencja ratingowa Giełdy Papierów Wartościowych, Polskiego Funduszu Rozwoju i Biura Informacji Kredytowej ma ruszyć w 2019 roku - wynika z wpisu prezesa GPW Marka Dietla na Twitterze.

"Zarejestrowanie tej agencji przez ESMĘ (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych - red.) pozwoli posegmentować inwestorów Catalyst (rynek obligacji prowadzony przez GPW - red.) w oparciu o klasy ryzyka, już teraz pracujemy nad stworzeniem segmentu prime obligacji wysokiej płynności. W przyszłym roku ma ruszyć ta agencja" - napisał prezes giełdy podczas sesji pytań i odpowiedzi, prowadzonej na Twitterze przez "Rzeczpospolitą".

Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej uzgodniły już w 2016 roku porozumienie dotyczące budowy wspólnej agencji ratingowej.

W listopadzie 2017 roku przedstawiciele tych instytucji zapowiadali, że wspólna agencja ratingowa rozpocznie działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 roku.

Informacje o ryzyku

Zgodnie z planem GPW, PFR i BiK obejmą po 1/3 udziałów w Instytucie Analiz i Ratingu, który zajmie się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym emitentów obligacji.

Jak wcześniej podawano, koszt funkcjonowania agencji ma wynosić kilka milionów złotych i obejmie przede wszystkim system informatyczny i koszty osobowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane