• rozwiń

Kłopoty Deutsche Banku. Zapłaci 14 mld dolarów kary?

Kłopoty Deutsche Banku. Zapłaci 14 mld dolarów kary?
Foto: db.com Foto: Zdaniem władz banku zaproponowana kwota jest o wiele za wysoka. Na zdjęciu siedziba główna Deutsche Banku we Frankfurcie

14 mld dolarów - tyle może kosztować Deutsche Bank ugoda z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Sprawa dotyczy handlu "toksycznymi" obligacjami, które zabezpieczały kredyty hipoteczne tuż przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 roku.

Kwotę 14 mld dolarów zaproponował Departament Sprawiedliwości USA. To suma, za którą urząd zgodzi się na ugodę z bankiem, który zdaniem władz USA nie informował swoich klientów o ryzyku sprzedając im instrumenty finansowe wysokiego ryzyka.

Za dużo?

Według doniesień Wall Street Journal niemiecki bank spodziewał się zdecydowanie niższej kwoty ugody. Dziennik pisze, że jego władze zgodziliby się na kwotę w wysokości 2-3 mld dolarów. To ich zdaniem odpowiednia kwota, bo Departament Sprawiedliwości dogadywał się z innymi bankami na mniejsze kwoty.

Zaproponowana przez Departament Sprawiedliwości kwota ponad dwukrotnie przekracza rezerwy Deutsche Banku odłożone na ugody i procesy prawne. W połowie roku bank informował, że ma w zapasie 6,2 mld dolarów.

Władze niemieckiego banku przyznały w komunikacie, że liczą na obniżenie kwoty ugody. "Negocjacje dopiero się zaczynają. Spodziewamy się, że doprowadzą one do obniżenia kwoty tak, jak miało to miejsce w przypadku innych instytucji, gdzie kwoty ugody były niższe" - podał bank w komunikacie.

Reakcja

Na informację o wysokiej kwocie ugody negatywnie zareagowali inwestorzy. Akcje Deutsche Banku na giełdzie we Frankfurcie spadły na rozpoczęciu handlu o 8,2 proc. Od początku roku aktywa straciły już łącznie 46 proc. wartości.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Wielkie nerwy
To kara nie za pazerność tylko oszustwo. DB i tak nic sobie z tego nie robi bo w cały szwindel wkalkulował "koszty uboczne" - mn. jak ta nazwijmy to ugodą
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kkoren
czyli oburzamy sie, gdy UE karze Apple za oszustwa podatkowe - ale gdy karzemy europejski bank za manipulacje finansowe to jest OK... Volkswagen tez nie wiadomo za co placi odszkodowania amerykanskim konsumentom...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
marek_rzewuski6afp
I tak się karze banki za pazerność. A u nas co? Polislokaty, pseudokredyty we franku, ubezpieczenia, które od niczego nie ubezpieczają. A państwo polskie biernie się temu przygląda i nie robi nic.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane