• rozwiń

Najgorszy okres od 15 lat. "Bardzo trudno mówić o znaczącej roli giełdy"

Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć Odtwórz: Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć
Chcesz zainwestować na giełdzie? Zobacz, co musisz wiedzieć "Źródło: tvn24bis"

Na warszawskiej giełdzie w 2018 roku miało miejsce 20 debiutów o wartości 81 milionów euro. To najsłabszy pod tym względem okres od 2003 roku - poinformowano w raporcie firmy PwC. Na dodatek perspektywy na kolejne miesiące i rok 2019 są niepewne.

Niska aktywność na rynku ofert pierwotnych jest szczególnie widoczna w porównaniu z rokiem 2017, kiedy wartość debiutów na giełdzie (IPO) osiągnęła poziom 1,8 miliarda euro. Największym debiutem okazały się wtedy akcje Play Communication o wartości 1 mld euro.

Z dwudziestu ofert pierwotnych w zeszłym roku tylko pięć miało miejsce na rynku głównym, z tego tylko jedynie trzy z nich przekroczyły próg wartości 10 mln euro. Największą wartość wśród debiutujących osiągnął w drugim kwartale wydawca gier komputerowych Ten Square Games. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się akcje litewskiej spółki Novaturas oraz spółki biotechnologicznej OncoArendi Therapeutics.

Niepewności

Na złą koniunkturę na rynku wpływała niepewność związana z funkcjonowaniem Otwartych Funduszy Emerytalnych i Pracowniczych Planów Kapitałowych. Niekorzystnie mogły oddziaływać również kłopoty GetBacku, części Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz problemy wokół szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego.

Mogło mieć to wpływ na mniejsze zaufanie inwestorów i odpływ pieniędzy z rynku. Na rynku zabrakło również debiutów o wartości wyższej niż 100 mln zł, które mogły ożywić inwestorów i przyciągnąć nowych emitentów.

- Tak niski poziom aktywności na rynku IPO oznacza, że bardzo trudno mówić o znaczącej roli giełdy w finansowaniu polskich przedsiębiorstw – powiedział Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Przewidywania

- Perspektywy na kolejne miesiące i rok 2019 są niepewne. Cały czas obserwujemy zainteresowanie rynkiem pierwotnym ze strony potencjalnych emitentów, którzy pracują nad przygotowaniem ofert. Jednak rosnące wymagania i sankcje regulacyjne oraz trudna sytuacja rynkowa powodują, że decyzja o IPO jest przez część spółek odkładana "na lepsze czasy" – dodał Margol.

Według raportu PwC na europejskich giełdach w 2018 r. wartość IPO wyniosła 36,6 mld euro, co oznacza spadek o 19 proc. rok do roku. 60 proc. pozyskanych środków przypadło na giełdę w Londynie i niemiecką Deutsche Börse.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane