• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Chiny wstają z kolan. I rosną

Chińska giełda kontynuuje wzrosty Odtwórz: Chińska giełda kontynuuje wzrosty
Foto: EPA | Video: Reuters Foto: Chińska giełda kontynuuje wzrosty | Video: Chińska giełda kontynuuje wzrosty

Akcje chińskich spółek nabierają w piątek tempa po czwartkowym odbiciu na giełdzie w Szanghaju. Indeks SCI rośnie o 5,64 proc. Tendencja wzrostowa to wynik zdecydowanej interwencji władz na rzecz ustabilizowania potencjalnie groźnej sytuacji na rynku papierów wartościowych.

Ostatnie wzrosty kończą ostatni nerwowy okres na chińskiej giełdzie. Kilka dni temu obserwowaliśmy objawy paniki. Wywołały ją duże spadki: w ciągu miesiąca łączna rynkowa wartość notowanych na parkiecie chińskich spółek spadła o ponad jedną czwartą.

Jednak w czwartek, po trwającym kilka tygodni spadku kursów odnotowano na chińskich giełdach nagły zwrot ku tendencji wzrostowej To zasługa środków pomocowych wprowadzonych przez władze.

Chińska państwowa komisja nadzoru obrotu papierami wartościowymi wprowadziła w środę zakaz sprzedaży akcji dla podmiotów, dysponujących co najmniej 5-procentowym udziałem w danej spółce. Zakaz będzie obowiązywać przez najbliższe sześć miesięcy.

Komisja poinformowała ponadto, że zezwoli kredytodawcom na płatne prolongowanie spłat pożyczek udzielonych na zakup akcji.

Chiński rynek akcji pozostaje na pół zamrożony, gdyż obroty aktywami około 1,5 tys. spółek o łącznej wartości rynkowej około 2,8 bilionów dolarów zawieszono.

Grecja pomaga

Z wyjątkiem Nikkei 225. który spadł o 0,38 proc., zyskują też inne azjatyckie giełdy. Hang Seng zwyżkuje o 2,35 proc., KOSPI wzrósł o 0,17 proc., a Sensex o 0,02 proc.

To reakcja na przełom w Grecji. Rząd w Atenach zwrócił się w czwartek wieczorem do swych wierzycieli - UE, EBC i MFW - o nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata. W zamian Ateny zaproponowały m.in. podwyżkę VAT-u, reformę emerytur i administracji publicznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane