• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Wywlekli pasażera z samolotu. Teraz United Airlines słono za to płacą

Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian Mikosz Odtwórz: Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian Mikosz
Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian Mikosz "Źródło: TVN24 BiS"

Linie lotnicze United Airlines w ciągu jednego dnia straciły ponad 250 milionów ze swojej wartości. To cena, jaką przewoźnik płaci za brutalne usunięcie z pokładu swojego samolotu jednego z pasażerów.

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines sprzedały za dużo biletów na niedzielny lot z Chicago do Louisville i zdecydowały o wyproszeniu części osób z pokładu maszyny. Gdy jeden z pasażerów odmówił, doszło do szarpaniny, a mężczyznę ostatecznie wywleczono z pokładu siłą.

Nerwowa reakcja inwestorów

Całą sytuację nagrali inni pasażerowie. Po publikacji filmu w mediach społecznościowych sprawa odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Szef United Oscar Munoz wydał oświadczenie, w którym nazwał incydent "denerwującym" i przeprosił za całą sytuację.

W reakcji na to oświadczenie akcje spółki zaczęły tracić na wartości ponad 4 proc. Inwestorzy negatywnie odebrali komunikat, bo według nich spółka nie poczuwała się do winy.

Sytuacja zmieniła się kilka godzin później, gdy Munoz ponownie przeprosił pasażera samolotu lecącego z Chicago do Louisville. Tym razem nazwał incydent  "naprawdę przerażającym" i zobowiązał się do "naprawienia tego, co zostało zepsute". Przekazał, że linie biorą całkowitą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację i będą pracować, żeby do takich sytuacji nie dochodziło.

Wkrótce po tym notowania zaczęły odbijać, ale nie zdążyły odrobić wszystkich strat i zakończyły sesję z wynikiem 70,71 dolarów za akcje (- 1,13 proc.). Oznacza to, że wartość rynkowa firmy spadła o 250 milionów dolarów.

United Airlines, z bazą w Chicago, to trzecia największa linia lotnicza w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Codziennie obsługuje ponad 4,5 tysiąca lotów. Samoloty przewoźnika latają na 339 lotnisk na pięciu kontynentach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Yrr
Loading...
Yrr
Z niecierpliwością czekam na informację jakiego rodzaju odszkodowanie otrzyma ów wywleczony pasażer.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane