Rynki

Rynki

Modzelewski: banki grają na czas, a frankowicze płacą

Jestem zdecydowanie optymistą, że uda się przeprowadzić ustawę frankową - mówi prof. Witold Modzelewski. Gdyby banki, które są autorem zaistniałej sytuacji, z własnej inicjatywy "pozamiatały po sobie", ustawodawca nie musiałby się w to wtrącać - podkreśla w wywiadzie.

Polsce grozi blackout? Rząd nie ma koncepcji

Polski blackout jest zupełnie realny. Eksperci alarmują, że może zabraknąć nam prądu. Powód? Uzależnienie od węgla i zbyt mała produkcja energii z innych źródeł. Zbyt mało było energicznych działań kolejnych rządów, by przekonać do zielonej energii Polaków. Oto lista największych grzechów i energetycznych zagrożeń. Materiał programu "Polska i Świat".

Złoża ropy i gazu z Karpat w rękach giganta. Jest porozumienie

PGNiG podpisało w poniedziałek list intencyjny z Discovery Polska ws. ewentualnej eksploatacji złóż marginalnych ropy i gazu w rejonie Karpat. Zdaniem Głównego Geologa Kraju Mariusza Oriona Jędryska to szansa na zatrzymanie miejsc pracy oraz transfer nowych technologii.

Gigantyczny metanowiec opuścił terminal LNG w Świnoujściu

W poniedziałek metanowiec, który przybył do terminala LNG z pierwszą komercyjną dostawą gazu, opuścił gazoport w Świnoujściu - poinformował operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca.

Cisza przed burzą. Na Brexicie najbardziej straci nasza waluta

Inwestorzy już od pewnego czasu niechętnie patrzą w stronę funta. Co prawda przez ostatnie cztery sesje brytyjska waluta zdecydowanie odrabiała straty i do euro zyskała blisko 2,5 proc., ale scenariusz przewidujący wyjście Wielkiej Brytanii z europejskiej wspólnoty nie pozostawia wątpliwości, że wielu na tym ucierpi.

Ropa powiększa swoje wzrosty. Pomaga jej dolar

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 procent, po wzroście w piątek o 3,8 proc. Inwestorzy wykorzystują okazję do większych zakupów, po tym jak osłabił się amerykański dolar - podają maklerzy.

Rozczarowujące dane i Brexit. Zła passa złotego trwa

Złoty dziś był jedną z najsłabszych walut rynków wschodzących - zwracają uwagę analitycy walutowi. Początek przyszłego tygodnia "może okazać się sądny" bo na wycenę polskiej waluty wpływ mają doniesienia na temat ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Widmo Brexitu miesza na Wall Street

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła początkowo spadki, co było podyktowane głównie obawami co do przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz brakiem zdecydowanej reakcji banków centralnych. Pod koniec sesji notowano jednak lekkie wzrosty.

Więcej paliwa z Polski do Czech. PKN Orlen zmienia kontrakt

PKN Orlen zawarł z rosyjskim koncernem Rosneft aneks do umowy z 2013 r. na dostawy ropy naftowej do czeskiej spółki Unipetrol RPA. Dostawy te w ilości od ok. 2,9 mln do ok. 5 mln ton rocznie realizowane będą od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2019 r. - podał płocki koncern.

Rząd weźmie pod lupę podatek od miedzi

- Specjalny zespół powołany z inicjatywy Ministerstwa Środowiska przyjrzy się rynkowi miedzi, kondycji KGHM i "adekwatności" płaconego przez spółkę tzw. podatku miedziowego do jej możliwości - zapowiedział w czwartek wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

"Krwawe minerały" mają zniknąć z Europy. Jest porozumienie

Kraje unijne i Parlament Europejski osiągnęły w czwartek porozumienie w sprawie przepisów, które mają przyczynić się do wyeliminowania z obiegu w UE minerałów pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi i tzw. obszarów wysokiego ryzyka.

Jak trwoga, to do złota. Kruszec najdroższy od lat, szczególnie dla Polaka

Złoto kosztuje najwięcej od 38 miesięcy według indeksu prowadzonego na Giełdzie Papierów Wartościowych. W czwartek średnia cena uncji sięgnęła blisko 5,3 tys. zł. Zdaniem analityków Lion's Bank powodów można doszukiwać się w lęku przed Brexitem oraz w decyzji Fed, który mimo wcześniejszym zapowiedzi, nie zdecydował się ostatecznie na podniesienie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Masz kredyt w obcej walucie? Czeka cię ciężki okres

Wczorajsze odbicie złotego wobec głównych walut okazało się jedynie korektą. Główne waluty mocno zyskały dziś na wartości, co oznacza złą wiadomość dla kredytobiorców zadłużonych we frankach, czy euro.

Fala spadków na Wall Street. Tak źle nie było od lutego

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi spadkami najważniejszych indeksów. Do zakupów ryzykownych aktywów zachęcał gołębi komunikat Fed, opublikowany po zakończonym posiedzeniu. W samej końcówce nastroje ponownie się pogorszyły i indeksy zakończyły sesję na minusach.

Ile zapłacimy za franka? Prognozy znanych analityków

Brytyjczycy decyzję ws. swojej obecności w Unii Europejskiej podejmą w przyszłym tygodniu. Najnowsze sondaże wskazują na to, że obóz zwolenników opuszczenia Wspólnoty powiększa się. Ma to bezpośredni wpływ m.in. na ceny walut. Zapytaliśmy kilku wiodących analityków o to, jak ich zdaniem będzie wyglądała w najbliższym czasie pozycja naszej waluty wobec franka, euro, dolara i funta.

Spadki na Wall Street. Rynki czekają na decyzję Fed

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się spadkami. Rynki wyczekują nadchodzących decyzji banków centralnych. We wtorek dwudniowe posiedzenie rozpoczyna amerykańska Rezerwa Federalna, która w środę ma opublikować swoją decyzję dotyczącą stóp proc.

Brexit igra z walutami. Znany analityk ma swoją teorię

- Jestem dziwnie przekonany, że ta gra na osłabienie walut rynków rozwijających skończy się na dzień, dwa przed referendum (ws. Brexitu - red.). Może nawet w poniedziałek - uspokajał na antenie TVN24 BiS Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion. Tylko we wtorek szwajcarska waluta umocniła się względem złotego o ponad 4 grosze.

Frank wystrzelił w strachu przed Brexitem

W miarę zbliżającego się referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, nerwy inwestorów wystawiane są na ciężką próbę. Większość z nich nie zdaje egzaminu z zachowania spokoju i na rynkach panuje awersja do ryzyka. Złoty solidnie się osłabia, głównie w parze do franka. To zła wiadomość dla frankowiczów, bo szwajcarska waluta jest najdroższa od pół roku.