Rynki

Rynki

Spadki na Wall Street. Ropa tanieje

We wtorek amerykańskie giełdy traciły, podobnie jak inne światowe parkiety, oprócz londyńskiego, który zanotował lekki wzrost. Mocno traci ropa, umacniają się obligacje na rynkach bazowych.

Minister: bez wyliczeń bałbym się globalnej ustawy frankowej

Dopóki KNF nie przedstawi wiarygodnych wyliczeń o skutkach tzw. ustawy frankowej, bałbym się uchwalić "globalną" ustawę, bo nie możemy brać odpowiedzialności za sektor bankowy. Bez obliczeń można przyjąć ustawę bardzo okrojoną - mówi minister Henryk Kowalczyk.

Najgorszy kwartał dla złotego od pięciu lat. Ale mogło być gorzej

Początek "brexitowego" szału, który rozpoczął się od piątkowej nocy i trwał do końca dnia, był dla naszej waluty niezbyt przychylny. Polski złoty osłabił się najbardziej od pięciu miesięcy w szczytowym momencie dnia, tracąc 4,62 proc. w stosunku do euro, 8,67 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego oraz 7,71 proc. w stosunku do franka szwajcarskiego.

Dobra passa na Wall Street. Inwestorzy nie obawiają się Brexitu

Czwartek na nowojorskich giełdach przyniósł umiarkowane wzrosty. Konsekwencje brytyjskiego referendum o wyjściu z UE budzą wciąż niepokój, ale Wall Street zdaje się podzielać ostrożny optymizm giełd w Europie wierzących, że skutki Brexitu nie będą katastrofą.

ARP, TF Silesia i JSW uzgodniły warunki nabycia koksowni Victoria

Agencja Rozwoju Przemysłu, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Jastrzębska Spółka Węglowa uzgodniły kluczowe warunki do umowy inwestycyjnej (tzw. Term Sheet) zakupu należących do grupy JSW Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria – podała w czwartek ARP.

Agencja Moody's ostrzega. Polskie cele energetyczne zagrożone

Ustawa wiatrakowa utrudni rozwój odnawialnych źródeł energii - alarmuje Moody's. W ocenie agencji zahamowanie rozwoju farm wiatrowych może spowodować trudności w osiągnięciu przez Polskę celu 15 proc. energii z OZE do 2020 roku. A to ważne zobowiązanie Warszawy w ramach unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego.

Dzień na rynkach. Na Zachodzie ponad 1-procentowe wzrosty

W zachodniej Europie ponad 1-procentowe wzrosty giełdowych indeksów. Na rynkach nadal dominują spekulacje, że banki centralne na świecie podejmą działania, aby ograniczyć skutki spadków na rynkach wywołanych Brexitem - informują maklerzy.

Cena ropy wspina się. To po-Brexitowe wahania

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 procent. Spadają zapasy surowca w USA - w ubiegłym tygodniu zmniejszyły się o ponad 3,8 mln baryłek - podają maklerzy.

"Polska musi być niezależna energetycznie"

Polska musi być niezależna energetycznie i powinna osiągnąć ten cel jak najniższym kosztem - napisali analitycy Instytutu Jagiellońskiego w raporcie dotyczącym przyszłości polskiej energetyki.

Tauron uruchamia drugą ścianę wydobywczą w kopalni Brzeszcze

W należącym do Tauronu zakładzie górniczym Brzeszcze uruchamiana jest druga ściana wydobywcza – podał w poniedziałek koncern. To inwestycja mająca podnieść efektywność tej kopalni i – w zamierzeniu - prowadzić ją do osiągnięcia rentowności w 2017 r.

Słaba giełda, złoty w dół. Brexit zbiera żniwo

Po południu w poniedziałek główne indeksy na stołecznym parkiecie nadal spadały. Polska waluta po Brexicie nadal traci wobec euro, franka szwajcarskiego i dolara USA. Złoty umacnia się za to wobec brytyjskiego funta.

Dwa duże banki ustępują w sprawie kredytów frankowych

Ujemne odsetki będą pomniejszać raty klientów banków BPH oraz Pekao SA. Banki dobrowolnie zobowiązały się do zmiany praktyk związanych z obliczaniem oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Już dawno paliwo na wakacje nie było tak tanie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki. To nadal wpływ czwartkowej decyzji Brytyjczyków, którzy wybrali Brexit - podają maklerzy. Niższa cena ropy dla kierowców oznacza mniejsze wydatki na stacjach paliw, z tego powodu tegoroczne wakacje powinny być jednymi z tańszych.

Zmiany w górnictwie. To ma uratować branżę

Utworzenie trzech kopalń zespolonych z dziewięciu samodzielnych dotąd zakładów, rozpocznie kolejny etap restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG) – przekonują przedstawiciele grupy, wskazując zalety zmian organizacyjnych. Chodzi m.in. o większą elastyczność i niższe koszty.

Giełdy po Brexicie. Najgorszy dzień dla banków od 2011 roku

Nowojorskie giełdy zareagowały na wyniki referendum w W. Brytanii bardzo dużymi spadkami indeksów. Ucierpiały zwłaszcza banki, dla których była to najgorsza sesja od 2011 r. Ocenia się, że straty na światowych rynkach akcji sięgają 2 bilionów dolarów.

Brexit mocno uderza w złotego

Piątkowa sesja była bardzo nerwowa dla złotego, bo inwestorzy nie spodziewali się Brexitu - zwracają uwagę analitycy. Dodają, że po gwałtownych porannych spadkach notowania naszej waluty nieco się podniosły, m.in. w wyniku interwencji szwajcarskiego banku centralnego.

Inwestorzy oniemieli. A potem straszliwe tąpnięcie na parkietach

Najpierw inwestorzy oniemieli - nie spodziewali się, że Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem UE, a potem ruszyli z wyprzedażą. Lawina zleceń spadła na systemy informatyczne a te nie nadążały z ich obsługą, co w efekcie spowodowało opóźnienia w otwarciu rynków. Kiedy handel ruszył indeksy zanurkowały. To czarny piątek dla europejskich i azjatyckich rynków.

Brexit uderza we frankowiczów. Szwajcarski bank interweniuje

Wiadomość o Brexit spowodowała, że szwajcarska waluta ostro zyskała na wartości. Za franka o poranku trzeba było zapłacić 4,23 zł, podczas gdy jeszcze przed północą było to 3,95 zł. Bank centralny Szwajcarii musiał szybko interweniować na rynku. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Inwestorzy szukają bezpiecznej przystani. Ceny złota poszybowały

Ceny złota poszybowały do poziomu najwyższego od lipca 2014 roku. Inwestorzy porzucili ryzykowne aktywa i szukają bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy. Wszystko z powodu porażki przeciwników Brexitu w referendum. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.