Walka o budżet UE 2014-2020

Walka o budżet UE 2014-2020

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta

Na koniec kwietnia 2017 roku resort finansów miał w złotych i walutach 73,7 miliardy złotych wobec 70,5 miliardów złotych na koniec marca 2017 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie. Zgromadzone środki stanowią zabezpieczenie płynności w finansowaniu potrzeb pożyczkowych.

Miliardy dla rolników. Wnioski można składać od marca

Na dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2014-2020 zaplanowano 23,7 mld euro. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie zbieranie wniosków o dopłaty za 2014 rok 15 marca. ARMiR informuje też, że dotychczas wypłaciła rolnikom 5,8 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Pieniądze dostało już 732 tys. osób. O dopłatę za 2013 r. ubiega się ogółem około 1 mln 350 tys. rolników.

Ostatnie w tym roku posiedzenie rządu: unijne fundusze i "internet"

W poniedziałek po raz ostatni w tym roku rada ministrow zbierze się na posiedzeniu. Premier i ministrowie zajmą się planami wykorzystania środków unijnych na lata 2014-2020. Polska ma do dyspozycji ponad 76,8 mld euro w ramach sześciu krajowych programów operacyjnych i 16 programów regionalnych.

100 mld euro dla Polski na szali. Głosowanie ws. unijnego budżetu

Parlament Europejski zagłosuje dzisiaj nad przyjęciem unijnego budżetem na lata 2014-2020. Zakłada on wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Polska będzie największym odbiorcą unijnych funduszy.

Lewandowski: Polska ma nadmierne ambicje ws. lotnisk

Wykorzystując środki z budżetu unijnego na lata 2014-2020 Polska nie może sobie pozwolić na projekty, które nie mają ekonomicznego uzasadnienia. Mamy nadmierne ambicje, jeśli chodzi o budowę lotnisk - uważa unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Merkel: Jesteśmy w połowie drogi. Wnioski po pierwszym dniu szczytu UE

- Jesteśmy w połowie drogi, poczyniliśmy już postępy, ale nadal konieczne są czas i determinacja, by wprowadzane reformy przyniosły oczekiwane efekty - kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po pierwszym dniu szczytu UE w Brukseli. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że podejmowane wysiłki konsolidacyjne i reformy się opłacają, ale potrzeba czasu, by zaowocowały wzrostem i zatrudnieniem.

Nowy budżet "realnie" mniejszy o 38,2 mld euro

Uzgodniony przez przywódców UE budżet 2014-2020 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego - o 38,2 mld euro. Największe cięcia dotknęły politykę rolną (11,3 proc.), a w tzw. środkach pozabudżetowych - fundusz dla masowo zwalnianych (70,6 proc.).

Kalemba: Polska wynegocjowała dobry budżet rolny

Polska otrzyma 28,6 mld euro na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020. Te pieniądze pozwolą na wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej - poinformował na konferencji prasowej w sobotę minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Eksperci: Budżet UE to duży sukces negocjacyjny i wygrana Polski

- Dla Unii Europejskiej to budżet kompromisów, z kolei dla Polski można powiedzieć - wygrana - oceniła Magdalena Jabłońska, menedżer w zespole dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte. Również zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, Polska odniosła w Brukseli "duży sukces negocjacyjny". Wśród ekonomistów sporna pozostaje jednak kwestia otrzymanych funduszy na Wspólną Politykę Rolną.

"Prezent" od UE? 200 mln euro dla Polski na walkę z bezrobociem wśród młodych

W aktualnym projekcie nowego wieloletniego budżetu UE dla Polski przewidziano realnie o 4,5 mld euro więcej, niż ma ona w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 - wynika z nieoficjalnych wyliczeń polskiej delegacji. Oznacza to wzrost o 4 proc. Dodatkowo 200 mln euro ma zostać przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych.