• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Twój telefon odetnie cię od internetu. Problem może dotyczyć 40 mln aparatów

Twój telefon odetnie cię od internetu. Problem może dotyczyć 40 mln aparatów
Foto: Shutterstock Foto: 40 mln ludzi może zostać odciętych od sieci od Nowego Roku.

1 stycznia 2016 roku może okazać się trudnym dniem dla właścicieli telefonów starszych niż pięć lat. Nagle mogą oni utracić dostęp do stron zabezpieczonych, w tym m.in. mediów społecznościowych. Stanie się tak, ponieważ na ten dzień wyznaczono plan weryfikacji zabezpieczeń i wdrażania nowej formuły w urządzeniach.

W niektórych częściach świata nawet 7 proc. użytkowników Internetu posługuje się aparatami starszymi niż pięć lat. W Nowy Rok mogą one stracić dostęp do takich stron, jak Facebook, Twitter, Google.

Certyfikaty nie są bezpieczne

Problemem może okazać się proces aktualizacji zabezpieczeń. Co to oznacza? Kod "https" oraz mała zielona kłódka zwiastują, że strona ma certyfikat bezpieczeństwa. Dzięki temu przeglądarka, z której korzystamy, może ufać że odwiedzamy właśnie prawdziwą wersję Google'a, Facebooka czy stronę naszego banku.

Strony są zaszyfrowane przy pomocy tzw. funkcji skrótu. Problem polega na tym, że aktualna wersja, zwana SHA1 nie jest już bezpieczna. Zdecydowali o tym badacze, którzy ogłosili w październiku, że zrezygnują z technologii pod koniec tego roku. Forum CA/Browser, grupa przemysłowa, która ustala politykę szyfrującą, ogłosiła, że od północy - 1 stycznia - nie będzie już dłużej obsługiwała certyfikatów SHA1. Zamiast tego, zacznie korzystać z nowych, mocniejszych i bezpieczniejszych certyfikatów, czyli SHA2.

Odcięci od sieci

Jedną z konsekwencji wdrażania nowego certyfikatu może być odmowa dostępu do usługi przez starsze modele smartfonów. - Problem polega na tym, że ludzie na całym świecie, w większości z krajów rozwijających się, używają telefonów czy komputerów, które nie są aktualizowane i nie będą w stanie połączyć się z Internetem - dodaje Prince. CloudFlare publikuje pełną listę krajów, ukazując odsetek ludzi, którzy będą mogli być odcięci od sieci.

Wśród krajów, które najbardziej mogą odczuć zmiany, znajdują się:
Chiny        6,08 proc.
Kamerun  5,39 proc.
Jemen      5,25 proc.
Sudan      4,69 proc.
Egipt        4,85 proc.

W zestawieniu nie ma Polski, ani żadnego innego europejskiego kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wowes
A co mam zrobć jak mam telefon z 1990 roku i cały czas bateria trzyma?
emeryt
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane