• rozwiń

Kupujesz prezenty przez internet? Oszuści tylko czekają na okazje

Jak się bronić przed atakami hakerów? Odtwórz: Jak się bronić przed atakami hakerów?
Jak się bronić przed atakami hakerów? "Źródło: tvn24"

Gorączka zakupów online w okresie przedświątecznym to również czas obfitych plonów dla cyberprzestępców. Na "łowy" szykują się też oszuści. Rośnie ryzyko zgubienia lub kradzieży smartfonów, które również mogą być źródłem cennych danych dla przestępców.

Według Deloitte na prezenty, żywność i imprezowe stroje Polacy planują przeznaczyć ok. 900 zł,  a zakupy w internecie planuje aż 83 procent konsumentów.

Intensywne korzystanie z komputerów i smartfonów do realizowania zakupów świątecznych to obecnie norma, jednak nasze przywiązanie do tych urządzeń stanowi olbrzymią wartość dla cyberprzestępców, którzy biorą je na celownik z pobudek finansowych - ostrzega firma Kaspersky Lab.

Cyberprzestępcy uciekają się do ataków oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych dla okupu, czy rozsyłają phishingowe wiadomości e-mail, wyłudzające informacje dotyczące bankowości online, które później są sprzedawane na podziemnych forach przestępczych. Ataki na urządzenia cyfrowe stanowią dla nich potężne źródło zysków.

Utrata danych

Same urządzenia są także cenne dla użytkowników, a jakiekolwiek ich uszkodzenie może być źródłem olbrzymiego stresu. Użytkownicy uważają, że 21 proc. przechowywanych na nich informacji jest nie do odzyskania, gdyby zostały utracone. Z kolei w przypadku danych, które da się odzyskać, badanie Kaspersky Lab pokazuje, że koszt przywrócenia tych informacji to średnio ponad 2 tysiące złotych.

Ryzyko utraty danych jest znacznie większe w okresie przedświątecznym, gdy konsumenci spędzają więcej czasu i wydają więcej pieniędzy w internecie. Częściej korzystają z poczty 
e-mail w celu sprawdzania stanu swoich zamówień i chętnie łączą się publicznymi sieciami Wi-Fi - ocenił Andriej Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie Kaspersky Lab.

Zwiększa się także ryzyko zgubienia lub kradzieży smartfonów, które również mogą być źródłem cennych danych dla cyberprzestępców, jeżeli nie są należycie zabezpieczone. Zadbanie o odpowiednią ochronę informacji i swoich cyfrowych wspomnień jest zatem kluczowe, szczególnie w najbliższych dniach.

Zakupy w internecie

Aby uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji działań cyberprzestępców - nie tylko w okresie przedświątecznym, należy zadbać o regularne wykonywanie kopii zapasowej najważniejszych danych, zapewnić swoim urządzeniom należytą ochronę oraz kierować się zdrowym rozsądkiem podczas zakupów online.

Kupujmy online wyłącznie na zaufanych stronach i serwisach, upewniając się, że ich adres rozpoczyna się od znaków "https", co oznacza, że wszystkie przesyłane dane są zabezpieczone szyfrowaniem. Pamiętaj także, że jeżeli oferta online jest zbyt atrakcyjna, by mogła być prawdziwa, najprawdopodobniej jest oszustwem, szczególnie jeżeli pochodzi od sprzedawcy, o którym nigdy wcześniej nie słyszałeś.

Niezwykle ważne jest również przygotowanie silnych haseł do wszystkich kont i usług online, z których korzystamy. Nigdy nie korzystajmy z tego samego hasła do różnych usług.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane