• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

YouTube ma dziesięć lat. Co minutę trafia do niego 300 godzin filmów

YouTube ma dziesięć lat. Co minutę trafia do niego 300 godzin filmów
Foto: shurstock.com Foto: 14 lutego 2005 roku została zarejestrowana domena YouTube.com

14 lutego 2005 roku została zarejestrowana domena YouTube.com. Serwis umożliwia bezpłatne umieszczanie i odtwarzanie filmów. Obecne korzysta z niego ponad miliard użytkowników. A co minutę do serwisu trafia 300 godzin filmów.

YouTube został założony przez Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima, byłych pracowników firmy PayPal.

Za pierwszy film umieszczony w serwisie uważa się nagranie „Me at The Zoo”(film nadal jest dostępny w serwisie), który pojawił się w sobotę wieczorem 23 kwietnia 2005 r. Jest to nagranie, na którym Jawed Karim - współzałożyciel serwisu, opowiada o słoniach z zoo w San Diego.

Przejęcie

W październiku 2006 r. YouTube został przejęty przez Google za 1,65 miliarda dolarów. Umowa zakupu pomiędzy Google i YouTube została zawarta po tym, jak YouTube przedstawił ugody z trzema firmami medialnymi, unikając tym samym prawnych konsekwencji naruszania praw autorskich.

W czerwcu 2007 roku uruchomiona została polska wersja serwisu.

Popularny serwis

Według ostatnich badań firmy badawczej Gemius, w listopadzie 2014 roku stronę YouTube.com odwiedziło 16,2 mln użytkowników sieci. W 2014 roku średnio trzy czwarte (73 proc.) internautów odwiedzało YouTube'a w ciągu miesiąca.

Ze statystyk udostępnionych na stronie YouTube.com wynika, że z serwisu korzysta ponad miliard użytkowników. Liczba godzin spędzonych miesięcznie przez użytkowników na oglądaniu filmów w serwisie rośnie z każdym rokiem o 50 proc. Co minutę do serwisu trafia 300 godzin filmów. Obecnie YouTube jest dostępny w 75 krajach i 61 językach.

"Baza widzów"

Maciek Budzich - autor bloga o mediach, reklamie i marketingu - zwraca uwagę, że YouTube to przede wszystkich ogromna baza widzów, którzy mają swoje przyzwyczajenia, subskrybują konkretne kanały, odtwarzają je na wielu urządzeniach (komputer, tablet, smartfon), a wielu z nich już dawno zamieniło telewizję na ulubione kanały w serwisie.

- Mimo istnieniu wielu podobnych serwisów wideo, żaden z nich nie zapewni dotarcia do tak szerokiej widowni jak potrafi zrobić to YouTube. To również miejsce, gdzie ludzie z pomysłem mogą stosunkowo szybko się wybić, stać się gwiazdami nowych czasów - wystarczy spojrzeć na frekwencje takich wydarzeń jak Likes Festival czy Orange Video Fest by LifeTube, na których można spotkać gwiazdy polskiego YouTuba oblegane przez setki swoich widzów – ocenia Budzich.

Pieniądze i popularność

Zwraca uwagę także na aspekt finansowy. - Dzisiaj twórca dobrego kanału w serwisie może zarabiać na odsłonach swoich filmów, pieniądze otrzymuje wtedy bezpośrednio od YouTube lub sieci partnerów reklamowych lub może pobierać opłaty za lokowanie produktów w swoich produkcjach. Określenie "youtuber" czy też "twórca internetowego wideo" staje się powoli nazwą zawodu, coraz więcej osób decyduje się poświęcić tylko tej dziedzinie i potrafi się z niej utrzymać – podkreślił w rozmowie z PAP Budzich.

Według Krzysztofa Majkowskiego, doradcy biznesowego z firmy badawczej Gemius, trudno określić jedną przyczynę popularności serwisu.  - Moim zdaniem w olbrzymiej mierze polega to na idealnym trafieniu w potrzeby internautów, w odpowiednim czasie. To także kwestia otwartości i prostej formuły. Z jednej strony YouTube to w dużej mierze usługa wideo na żądanie, z drugiej każdy może zostać twórcą i umieszczać w prosty sposób swoje materiały wideo – powiedział PAP Majkowski.

Nowa jakość

Dodał, że serwis pozwolił na oglądanie materiałów video w dowolnym momencie. - Warto także pamiętać, że to serwis, w którym początkowo, w 2005 roku pojawiały się głównie amatorskie filmy, a obecnie jest to jeden z największych kanałów promocji i dystrybucji nowych, oryginalnych treści. Pierwszym krokiem na tej drodze była umowa z telewizją NBC podpisana w czerwcu 2006 roku. Drugim ważnym momentem dla rozwoju był program partnerski z 2007 roku, który pozwolił w zasadzie każdemu, kto stworzyła materiał wideo zarabiać na nim – podkreślił.

Zdaniem Majkowskiego YouTube zdecydowanie zmienił sposób, w jaki internauci oglądają treści w internecie. - Pośrednio też przyczynił się do popularyzacji szybszego internetu, bo takie było zapotrzebowanie konsumentów i oczywiście pojawiły się takie technologie. Nie można też zapominać o tym, że to również dzięki YouTube przyspieszyły kariery np. Justina Biebera – dodał.

Budzich zaznaczył jednak, że wciąż jest to nieuregulowany rynek. - Wszyscy - widzowie i twórcy - dopiero się go uczymy i eksperymentujemy. Bardzo szybko pojawiły się spore pieniądze, co spowodowało pogoń i ciśnienie na jak największą liczbę odsłon - trzeba wciąż czymś zaskakiwać, szokować. Nie funkcjonują regulacje związane z lokowaniem np. wyrobów alkoholowych a popularne gwiazdy YouTube są uważane przez swoich widzów za ekspertów, udzielają porad, pokazują jak żyć, co np. w takich dziedzinach jak rozwój fizyczny, zdrowie, edukacja nie powinno się odbywać bez jakiejkolwiek kontroli – podkreślił Budzich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane