• rozwiń

Ta aplikacja latem może się przydać. Ostrzeże przed komarem

Ta aplikacja latem może się przydać. Ostrzeże przed komarem
Foto: Shutterstock Foto: Aplikacja na smartfona i komputer do walki z komarami

Aplikacja na smartfona i komputer do walki z komarami - oto wynalazek, który powstał na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. Program pozwala stworzyć mapę miejsc, w których owady te gromadzą się i ostrzec, jak duże jest zagrożenie ukąszeniem na danym terenie.

Działająca od pierwszych dni maja aplikacja pod nazwą ZanzaMapp (Komaro-mapa) jest bezpłatna i u progu lata oraz szczytu sezonu walki z owadami daje nadzieję tym, którzy chcą się przed nimi uchronić.

O aplikacji

Każdy, kto zostanie ukąszony przez komara lub zobaczy je wokół siebie, może wysłać informację z lokalizacją, a także zdjęcia, które pozwolą ustalić gatunek owada. Wszystkie te sygnały są gromadzone i przetwarzane, a następnie uwzględniane na mapie.

Na podstawie tych informacji powstają strefy w miastach i poza nimi, gdzie istnieje największe ryzyko ukąszenia. Na podstawie liczby sygnałów o obecności komarów na konkretnym obszarze można stworzyć kolorową skalę zagrożenia. Gdy liczba ta jest duża, zaznacza się tam czerwoną strefę największego zagrożenia komarowego, wymagającą pilnego odkomarzania.

To pierwsza taka baza danych, a prace nad nią prowadzili z informatykami także entomolodzy i naukowcy z departamentu zdrowia publicznego i chorób zakaźnych na rzymskiej uczelni.

Ponadto można tam znaleźć wiele informacji na temat gatunków tych owadów, sposobów walki z nimi i chorób, jakie mogą przenosić.

Walka z wirusem

Autorem aplikacji jest naukowiec z uniwersytetu La Sapienza Cesare Bianchi, który wyjaśnił, że przystąpił do pracy nad nią głównie z powodu braku praktycznych informacji na temat tych najbardziej irytujących insektów. A tymczasem, podkreślił, kiedy na przykład szuka się miejsca na wakacje, warto wiedzieć, czy jest tam dużo komarów.

To szczególnie ważne w związku z przenoszonym przez niektóre z nich wirusem zika, groźnym dla kobiet w ciąży - dodał.

ZanzaMapp to przykład tzw. nauki obywatelskiej, czyli badań, w których z naukowcami współpracują wolontariusze. Każdy może pomóc w nakreśleniu mapy komarowego zagrożenia.

Dr Krzysztof Kucharczyk o wirusie zika (30.01.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Yaspi
Robię co roku oprysk swojego ogrodu i jest spokój.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
wladek83
Ludzkość kretynieje... Kiedy aplikacja, dzięki której będę się dowiadywał, że już moja kupa idzie i czas zdjąć gacie?...A potem gdzie przesłać jej zdjęcie do analizy?
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Mapanari
W Europie stosuje się opryski przeciwko komarom i kleszczom. W Warszawie Pani Waltz powiedziała ze nie bedzie ingerować w środowisko i oprysków nie będzie.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane