• rozwiń
  • WIG20 2183.68 -1.07%
  • WIG30 2482.98 -1.05%
  • WIG 57946.03 -0.86%
  • sWIG80 11654.12 +0.38%
  • mWIG40 3769.63 -1.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:40

Dostosuj

Wikipedia zablokowała pół miliona użytkowników Neostrady. Przez obraźliwe wpisy

Wikipedia zablokowała pół miliona użytkowników Neostrady. Przez obraźliwe wpisy
Foto: Shutterstock Foto: Łącznie zablokowanych zostało 524 228 adresów IP usługi Neostrada

Wikipedia zablokowała na rok ponad pół miliona adresów IP należących do użytkowników Neostrady. Oznacza to, że niezalogowani klienci usługi Orange nie mogą edytować żadnej wersji językowej internetowej encyklopedii. Powodem blokady są obraźliwe wpisy. - Jesteśmy zdziwieni postawą Wikipedii, która zastosowała odpowiedzialność zbiorową - powiedziała rzeczniczka Orange w rozmowie z tvn24bis.pl.

Łącznie zablokowanych zostało dokładnie 524 228 adresów IP usługi Neostrada.

Nie reagowali

Jak czytamy na stronie Wikimedia (stowarzyszenie odpowiadające za projekt Wikipedia), powodem blokady są "długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych".

Dodano również, że Orange nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane. "Podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora" - poinformowała organizacja.

Jak usłyszeliśmy w biurze prasowym Orange, operator współpracuje ze stowarzyszeniem Wikimedia i każdorazowo po otrzymaniu zgłoszenia o tego rodzaju nadużyciach prowadzi działania wyjaśniające oraz informuje o nich zgłaszającego. Tak było również w tym przypadku - twierdzi operator.

To nie rozwiąże problemu

- Przypuszczamy, że za opisywanymi działaniami stoi internauta, który już w przeszłości podejrzewany był o dokonywanie hejterskich wpisów. Były jednak dokonywane bez rejestracji, co niestety Wikipedia umożliwia, a w postępowaniu wyjaśniającym internauta ów zaprzeczał, iż był ich autorem. To znacząco zmniejsza możliwości naszych działań - powiedziała tvn24bis.pl Katarina Pacherova z Orange.

Operator podkreśla, że jest zdziwione postawą stowarzyszenia Wikimedia, polegającą na zastosowaniu "odpowiedzialności zbiorowej za działania jednego internauty".

- Powinny one zostać zgłoszone do odpowiednich organów takich jak policja czy prokuratura, co wielokrotnie rekomendowaliśmy. Bardzo poważnie traktujemy kwestię bezpieczeństwa, jednak pod tym pojęciem rozumiemy także ochronę danych naszych klientów. Nie możemy wydawać wyroków za sądy. Niestety, ukrycie swojego prawdziwego IP czy też tożsamości w internecie jest możliwe i dość proste, dlatego blokada nałożona przez Wikipedię niestety nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Właściwym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie w ten problem organów ścigania - zaznacza Pacherova.

Pomimo blokady, użytkownicy Neostrady nadal mogą korzystać z Wikipedii i ją edytować – edycja jest możliwa po zalogowaniu. Blokada uniemożliwia wyłącznie anonimową edycję, bez logowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Reth
Bez złych intencji można się zalogować i użytkować, to o co ten hałas w Orange. Wiki to prywatna firma z regulaminem użytkownika. Kto się nie stosuje, nie użytkowuje. Proste
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Adomis
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane