• rozwiń

Nie daj się oszukać na "planowane kontrole". Ostrzeżenie przed fałszywymi mailami

Przedsiębiorco, uważaj na takie pismo. Oszuści w ofensywie Odtwórz: Przedsiębiorco, uważaj na takie pismo. Oszuści w ofensywie
Przedsiębiorco, uważaj na takie pismo. Oszuści w ofensywie "Źródło: TVN24 BiS"

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod organ. W rozesłanych do kancelarii prawnych wiadomościach informują oni o rzekomej planowanej kontroli ze strony GIODO. "Niebezpieczna wiadomość zawiera złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane na komputerze" - czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie urzędu.

Informacje o kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zostały rozesłane w piątek na skrzynki mailowe kancelarii prawnych.

Organ zastrzega, że wiadomości nie pochodzą od niego. "Maile nie zostały wysłane z serwera GIODO" - podkreślono, jednocześnie ostrzegając przed otwieraniem korespondencji.

Wiadomość od oszustów

Jak podano w komunikacie, niebezpieczna wiadomość zawiera złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane na komputerze i żądające opłaty za klucz pozwalający na ich odkodowanie (ransomware).

Przedstawiciele Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych proszą zatem "o zachowanie szczególnej ostrożności" w sytuacji, kiedy otrzymamy podejrzaną wiadomość.

Zaznaczono, że jest ona wysyłana z adresu łudząco przypominającego adres kancelarii GIODO - nadawcą wiadomości jest bowiem adres kanelaria@giodo.gov.pl - czytamy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane