• rozwiń

Miliony urządzeń bez dostępu do popularnej aplikacji

Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" Odtwórz: Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"
Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie" "Źródło: TVN24 BiS"

WhatsApp przestanie działać na niektórych smartfonach już od 1 lutego. Chodzi o urządzenia ze starszymi systemami operacyjnymi.

Użytkownicy urządzeń ze starszymi systemami operacyjnymi Androida i iOS od soboty nie będą mogli uruchomić już aplikacji WhatsApp. Będący własnością Facebooka komunikator tłumaczy, że zmiana dotyczy smartfonów z systemem starszym niż Android 2.3.7 i iOS 8.

"Niełatwa, ale słuszna decyzja"

Aby nadal korzystać z usług oferowanych przez WhatsApp, większość użytkowników będzie musiała jedynie zainstalować odpowiednie aktualizacje. BBC zauważa jednak, że nie wszystkie systemy operacyjne będą mogły zostać dostosowane do najnowszych wymagań komunikatora.

WhatsApp tłumaczy, że działania są konieczne, aby wzmocnić bezpieczeństwo użytkowników.

- Najwyraźniej WhatsApp nie miał innej możliwości, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich usług. Musi jednak zderzyć się z dotkliwym efektem ubocznym w postaci niedziałających aplikacji na starszych telefonach - mówi w rozmowie z BBC analityk firmy doradczej CCS Insight Ben Wood.

Analityk wskazuje, że może to wpłynąć na liczbę użytkowników komunikatora, szczególnie w rozwijających się państwach, gdzie wiele osób korzysta z usługi na starszych modelach smartfonów. WhatsApp był czwartą najchętniej pobieraną aplikacją minionej dekady - przypomina BBC.

- To była niełatwa, ale słuszna decyzja. Działania te sprawią, że zapewnimy ludziom usługi, dzięki którym będą mogli w jeszcze lepszy sposób kontaktować się z najbliższymi - powiedział rzecznik firmy.

Od 31 grudnia minionego roku WhatsApp nie działa na telefonach z systemem operacyjnym Windows Phone.

O bezpieczeństwie usług komunikatora zrobiło się głośno, gdy "The Guardian" poinformował o zhakowaniu telefonu najbogatszego człowieka na świecie, szefa firmy Amazon Jeffa Bezosa. Smartfon miał zostać zainfekowany wirusem po wysłaniu wiadomości przez księcia Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana, właśnie z tego komunikatora. Saudyjska dyplomacja twierdzi, że oskarżenia brytyjskiego dziennika są absurdalne.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane