• rozwiń

Poważna wada w procesorach Intela. Wydajność komputera może zostać obniżona

Oto najszybsze superkomputery na świecie Odtwórz: Oto najszybsze superkomputery na świecie
Oto najszybsze superkomputery na świecie "Źródło: tvn24bis"

Brytyjski serwis The Register poinformował o luce w zabezpieczeniach procesorów Intela, zbudowanych w ciągu ostatnich 10 lat. Zdaniem dziennikarzy portalu aktualizacja oprogramowania, która ma za zadanie naprawić problem, może obniżać wydajność sprzętu nawet o 30 procent. Intel odpowiada: dla przeciętnego użytkownika komputera negatywny wpływ nie powinien być znaczący.

Zdaniem The Register zainstalowane na komputerze programy za sprawą luki w zabezpieczeniach  mogą uzyskać dostęp do pamięci jądra systemu operacyjnego.

W praktyce oznacza to, że oprogramowanie zainstalowane na komputerze z wadliwym procesorem może w ten sposób uzyskać dostęp do haseł, danych logowania i innych prywatnych informacji użytkowników korzystających z urządzenia.

Niezbędna poprawka

Problem dotyczy zarówno komputerów działających na systemie operacyjnym Microsoft Windows, jak i tych, które korzystają z alternatywnego, darmowego systemu operacyjnego Linux.

Zarówno Microsoft, jak i twórcy Linuksa zapowiedzieli, że wkrótce ukażą się poprawki dla systemów operacyjnych, które mają zapobiec ryzyku bezpieczeństwa powstałemu w wyniku wady konstrukcyjnej procesorów Intela.

Poprawki te jednak - zarówno na Linuksie, jak i na Windowsie - znacząco wpłyną na wydajność komputerów; może ona w praktyce obniżyć się od 6 do 30 proc, w zależności od wykonywanego przez komputer zadania, jak i modelu wbudowanego procesora.

Aktualizacji będą wymagały również komputery Apple z systemem Mac OS, działające na 64-bitowej architekturze.

Firma tłumaczy

Brian Krzanich, dyrektor zarządzający Intela stwierdził, że firma wie o błędzie "od jakiegoś czasu" i testowane są już poprawki, które rozwiążą problem. Mają one trafić do użytkowników komputerów w przyszłym tygodniu. 

- Zanim sprawa stała się publiczna, planowaliśmy poinformować o niej 9 stycznia, kiedy do użytkowników trafią łatki rozwiązujące problem - powiedział Brian Krzanich i zaprzeczył jednocześnie, że łatki spowodują znaczne spowolnienie działania komputerów opartych na układach Intela.

- W przeciwieństwie do tego, co wynika z niektórych publikacji, wpływ na wydajność będzie zależny od obciążenia procesora, dla przeciętnego użytkownika komputera nie powinien być on znaczący i będzie łagodzony w miarę upływu czasu - mówił Krzanich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotr_bo
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane