• rozwiń
  • WIG20 2340.29 -0.09%
  • WIG30 2676.75 -0.09%
  • WIG 60849.39 -0.13%
  • sWIG80 11964.58 +0.04%
  • mWIG40 4039.30 -0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:57

Dostosuj

Nazywa się Emma. Pracuje jako robot masażysta

Wystarczy jeden przycisk. Tak parkuje się rowery w Japonii Odtwórz: Wystarczy jeden przycisk. Tak parkuje się rowery w Japonii
Wystarczy jeden przycisk. Tak parkuje się rowery w Japonii "Źródło: TVN24 BiS"

Robot masażysta zadebiutował w tym tygodniu w klinice tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) w Singapurze. Nazywa się Emma. Masuje pacjentów ramieniem wyposażonym w końcówki podobne do dłoni i kciuka.

Wyprodukowany przez start-up AiTreat, wykonuje tradycyjny chiński masaż "tui na", docierający głęboko do organów wewnętrznych i usprawniający ich pracę. W tym celu wykorzystuje czujniki, które mierzą sztywność mięśni i ścięgien pacjentów, oraz system sztucznej inteligencji.

Za 68 dolarów singapurskich (42 euro) pacjenci w tak wyposażonej klinice tradycyjnej medycyny chińskiej mogą skorzystać z półgodzinnego masażu pleców lub innych części ciała w wykonaniu masażystki Emmy. Maksymalnie taki masaż trwa godzinę.

Emma nie zastąpi jednak całkowicie terapeuty, ale zmniejsza czas ich pracy, pozwalając na przyjmowanie większej liczby pacjentów - mówi Calista Lim, lekarka z singapurskiej kliniki NovaHealth TCM.

- Są dni, kiedy ludzie czują się zmęczeni lub zestresowani i mogą niechętnie pracować w godzinach nadliczbowych, ale dla Emmy coś takiego nie ma znaczenia - mówi o komputerze podłączonym do robota. I dodaje, że wykorzystanie tej technologii rozwiązuje również problem ze znalezieniem dobrych terapeutów.

Część pacjentów obawiała się masażu aplikowanego przez maszynę, ale w końcu doświadczenie okazało się pozytywne. - To bardzo miłe i bardzo wygodne - tak zabieg ocenia Elaine Low, pacjentka cierpiąca na bóle pleców.

Tui na polega na silnym uciskaniu określonych punktów na ciele pacjenta, często zbieżnych z punktami akupunktury. Nie jest to jednak akupresura, tylko rodzaj przekazywania energii lub udrożnianie jej przepływu. Zwykle taki masaż powinien być wykonywany przez specjalistę o silnej, harmonijnej własnej energii. Zabieg tui na wzmacnia organizm i poluzowuje napięcia zgodnie z koncepcją tradycyjnej medycyny chińskiej.

AiTreat to pierwsza firma, która opracowała robota wykonującego tradycyjne masaże medycyny chińskiej. Emmę można dowolnie zaprogramować zgodnie ze wskazaniami lekarza medycyny chińskiej, ortopedy, fizjoterapeuty czy chiropraktyka. Potrafi ona nawet przedstawić po zabiegu lekarzowi profil konkretnego pacjenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane