• rozwiń

Golf i audi A4 najpopularniejsze wśród złodziei samochodów w Polsce

Golf i audi A4 najpopularniejsze wśród złodziei samochodów w Polsce
Foto: sxc.hu Foto: Gangi samochodowe kradną auta w Polsce głównie na części

Samochodami, które najczęściej kradziono w 2014 r. w Polsce, były volkswageny golfy i audi A4 - wynika z raportu policji, do którego dotarła PAP. Są jednak rejony kraju, w których widać specjalizacje gangów w innych markach - np. w Warszawie złodzieje najczęściej kradli toyoty.

W sumie w 2014 r. policja odnotowała spadek w kradzieżach aut. W 2013 zgłoszono blisko 15,5 tys. kradzieży samochodów osobowych, w 2014 ok. 14,1 tys. Do największej liczy kradzieży aut - zarówno osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych - doszło na terenie podległym Komendzie Stołecznej Policji, czyli w Warszawie i jej okolicach (zgłoszono - 2894 kradzieże samochodów osobowych, 160 ciężarowych i 168 dostawczych). Kolejne miejsca zajmują komendy wojewódzkie policji w Katowicach i w Poznaniu.

Golf najpopularniejszy

Z kolei - jak wynika z opracowania policji - najmniej samochodów skradziono w 2014 r. na terenie podległym komendom wojewódzkim policji w Kielcach (w sumie razem z ciężarowymi i dostawczymi oraz ciągnikami takich kradzieży było 179), Rzeszowie (217) i w Białymstoku (229).

Jeśli chodzi o teren całej Polski, złodzieje samochodów najczęściej kradli volkswageny golfy i passaty oraz audi - A4 i A6. W pierwszej dziesiątce tego zestawianie znalazły się też: audi A3, volkswageny touran, fordy mondeo, hondy civic i toyoty corolla.

Specjalizacje

W niektórych województwach widać jednak specjalizację grup. Przykładowo w Warszawie i okolicach najczęściej kradziono toyoty: corollę, yaris i avensis oraz hondy civic, a np. w Łodzi na drugim miejscu, po volkswagenach, znalazły się fiaty panda.

- Złodzieje aut najczęściej używają do kradzieży komputerów samochodowych, doskonalą przy tym oprogramowanie, tak by skracać czas kradzieży. To jeden z powodów ich specjalizacji w konkretnych markach. Luksusowe samochody kradną często po wcześniejszym włamaniu się do mieszkania lub domu właściciela. Wtedy zabierają kluczyki, dokumenty - mówi informator PAP.

Jak dodaje, coraz rzadziej gangi stosują tzw. siłowe metody kradzieży aut - czyli np. na koło (przebijanie opon), wybuch czy poprzez zajechanie drogi i rozbój.

Na części

Gangi samochodowe kradną auta w Polsce głównie na części. Widać to m.in. w stolicy. Z danych, do których dotarła PAP, wynika, że szacunkowo ok. 80 proc. aut skradzionych w Warszawie lub okolicznych powiatach rozbieranych jest na części; tylko ok. 20 proc. jest legalizowanych i ponownie wprowadzanych na rynek. Najczęściej są to auta kompaktowe, o wartości od 50 do 80 tys. zł, dość nowe.

Wynika to m.in. z warunków rejestracji samochodów oraz kosztów legalizacji skradzionych pojazdów. Dlatego dla złodziei bardziej opłacalne jest rozbieranie łupów na części. Gangi często też współpracują z paserami, którzy mają legalne punkty demontażu pojazdów, szroty lub sprzedają na aukcjach internetowych. - To, jakie auta są kradzione, zależy więc też od cen rynkowych nowych części oraz podaży na konkretne elementy. Drogie, luksusowe samochody legalizowane są głównie na podstawie zagranicznych dokumentów zakupionych razem z wrakami aut - dodaje informator PAP.

Podobnie jak w 2013 r., także i w 2014 złodzieje najczęściej kradli auta z parkingów niestrzeżonych i osiedlowych. Nieco rzadziej z parkingów przed centrami handlowymi.

Grupa Tokio w natarciu

W KSP, na terenach podległych której nadal dochodzi do największej liczby kradzieży aut, powołano we wrześniu 2014 r. specjalną grupę Tokio. Jej zadaniami jest rozpracowywanie stołecznych szajek złodziei samochodów.

- W wyniku działań tej grupy od końca września do końca ub. roku zatrzymano 45 osób, które usłyszały w sumie 55 zarzutów, m.in. włamania do samochodu, paserstwa. Odzyskano 17 aut, a kolejnych 14 trafiło do badań. Policjanci zlikwidowali też 14 "dziupli" - powiedziała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
osu
Loading...
osu
Na giełdach w Gliwicach Poznaniu itp 90% części używanych jest kradzionych,każdy o tym wie i co ? I gówno ! policja mafia i cała reszta u władzy ma w tym interes.Dopóki obywatele sami nie zaczną dbać o swoje to nikt im nie pomoże .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kodama
syrenki nie przodują w statystykach bo jest ich dużo mniej. z tej statystyki de facto równie dobrze może wynikać że nikt nie może się czuć bezpiecznie ;)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
objektywny
Czujemy sie bardzo obrazeni, jezeli ktos nazywa Polakow zlodziejami !. Prosze podac mi choc jeden przypadek, gdzie Niemiec ukradl samochod w Polsce !!!!. Jezeli juz, to chyba swoj !!!!!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Adomis
A gdzie Świdnica na Dolnym Śląsku ? przecież tam w tym małym mieście co chwila kradną auta i rozbijają dziuple samochodowe.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ZAK
Loading...
ZAK
Polski wymiar sprawiedliwości jest totalnie nie udolny i skorumpowany jak ktoś jest innego zdania to współczuje as komu się moje stwierdzenie nie podoba to jego problem, mam na to własne dowody, ukradziono mi w tym kraju złodziei i skorumpowanego nie udolnego wymiaru sprawiedliwości 3 samochody na niemieckich numerach.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane