• rozwiń
  • WIG20 2214.06 +0.60%
  • WIG30 2515.48 +0.54%
  • WIG 58395.62 +0.43%
  • sWIG80 11549.10 -0.35%
  • mWIG40 3803.22 +0.12%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:21

Dostosuj

Piękny, szybki, rewolucyjny. "Maserati wśród samolotów"

Piękny, szybki, rewolucyjny. "Maserati wśród samolotów"
Foto: Cobalt Foto: Luksusowy samolot Cobalt Valkyrie Co50

Valkyrie to samolot, który został zainspirowany designem luksusowych aut. Jego twórca David Loury nie jest typem, który lubuje się w klasycznych samochodach. Prawdopodobnie dlatego nową latającą maszynę obwołano mianem "maserati wśród samolotów". - Po uruchomieniu silnika, prowadzi się go tak łatwo, jak samochód - mówi Loury. - Więc nawet, jeśli jesteś słabym pilotem, ten samolot wybaczy ci twoje błędy - dodaje.

- Maserati i Mercedes-Benz to dwa główne samochody, którymi się inspirowałem. Czerpałem z nich pomysły i wyobrażenia - mówi David Loury, twórca Valkyrie i niezależny inżynier przemysłu lotniczego i kosmonautycznego.

Latająca elegancja

Wszystkie te pomysły ewoluowały, ostatecznie tworząc Valkyrie, która składa się m.in. z: pięciu siedzeń, jednosilnikowego samolotu. Loury swoją maszynę nazywa "nowoczesnym pojazdem przyszłości".

Valkyrie wygląda z zewnątrz futurystycznie i elegancko. To dzięki temu, że Loury przy projektowaniu zachował estetyczne proporcje: "wypukły profil z przodu, wklęsły z tyłu oraz punkt przegięcia w miejscu, w którym się łączą".

Nie tylko ładny

Oprócz tego, że samolot miał po prostu dobrze wyglądać, Loury chciał, by był także wydajny i łatwo wzbijał się w powietrze. Dołączył więc specjalną "kaczkę", czyli dodatkowe, drugie skrzydło w pobliżu nosa samolotu. Ma to zapewnić dodatkowy wyciąg i pomóc przy wznoszeniu się w powietrze. Samolot wzbija się w górę nawet 20 proc. szybciej, zużywając przy tym mniej paliwa niż Cessna czy inny samolot tego rodzaju.

"Kaczka" powoduje również, że zastój i utrata sterowności jest niemal niemożliwa. W połączeniu z systemem prostych kontrolek (tylko jeden uchwyt do obsługi) oraz bogatym w informacje ekranem Garmin G3X, Valkyrie jest bardzo łatwym w obsłudze samolotem.

- Po uruchomieniu silnika, prowadzi się go tak łatwo, jak samochód - mówi Loury. - Więc nawet, jeśli jesteś słabym pilotem, ten samolot wybaczy ci twoje błędy - dodaje.

Niedługo przedsprzedaż

Cobalt - startup należący do Loury'ego, pod koniec 2016 roku planuje ruszyć z przedsprzedażą eksperymentalnej wersji samolotu - Valkyrie X. Celem jest także stworzenie wersji dla klientów - Co50 Valkyrie, która będzie dostępna w połowie 2017 roku. Na model należy przeznaczyć 750 tys. dolarów.

- Stworzenie takiego samolotu nie jest tanie - tłumaczy Loury.

Konstruktor zaznacza jednak, że cena jest nieznacznie wyższa od tej, za którą można kupić podobne, prywatne samoloty tego rodzaju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane