• rozwiń

Ustawa antyterrorystyczna. Karty pre-paid znikną z kiosków?

Ustawa antyterrorystyczna. Karty pre-paid znikną z kiosków?
Foto: Shutterstock Foto: Panoptykon: rejestracja kart pre-paid oznacza szereg obowiązków

Rejestracja pre-paidów oznacza dla ich sprzedawców szereg obowiązków związanych z koniecznością ochrony danych osobowych, będą oni musieli m.in. uzyskać upoważnienia do ich przetwarzania - mówił PAP Technologie prawnik fundacji Panoptykon Wociech Klicki.

Według zapowiedzi rządu w projektowanej ustawie antyterrorystycznej miałby się znaleźć zapis, że osoby kupujące karty pre-paid miałyby obowiązek okazania dokumentu tożsamości, aby wiedzieć, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, kto się danym numerem posługuje.

Szkolenia dla sprzedawców

- Rejestracja pre-paidów oznacza dla ich sprzedawców szereg obowiązków związanych z koniecznością ochrony danych osobowych. Dane będą najprawdopodobniej przetwarzane w zbiorach danych - będzie więc konieczność powołania Administratora Bezpieczeństwa Informacji lub rejestracji zbioru u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Pracownicy każdego kiosku czy stacji benzynowej będą musieli przejść odpowiednie szkolenia, a także uzyskać upoważnienia do przetwarzania danych osobowych - podkreślił Klicki.

Dodał, że zbierane w ten sposób dane będą musiały być w odpowiedni sposób zabezpieczone.

- Sprzedawcy kart najprawdopodobniej będą także zobowiązani do sprawnego udostępniania informacji na temat nabywców kart do odpowiednich służb. To wszystko oznacza dodatkowe koszty i ryzyko, że karty pre-paid znikną z osiedlowych sklepików, a kupić będziemy je mogli jedynie w salonach operatorów - wskazuje.

"Bardzo naiwne"

Klicki wskazuje, iż założenie, że obowiązek rejestracji pre-paidów pomoże walce z terroryzmem, wydaje się "bardzo naiwne".

- Trudno uwierzyć, że osoby planujące zamachy terrorystyczne nie będą potrafiły obejść tego obowiązku i zarejestrują telefony na swoje nazwisko - podkreśla Klicki.

Prawnik zwraca uwagę, że służby mają nieograniczony i niekontrolowany dostęp do danych na temat użytkowników telefonów (dane telekomunikacyjne), na podstawie, których mogą łatwo odtworzyć sieć powiązań między komunikującymi się osobami czy ich przyzwyczajenia.

- Na podstawie tych informacji, w połączeniu z szeroką gamą innych źródeł informacji, którymi dysponują służby - można ustalić, do kogo należy karta SIM - ocenił.

Według danych z listopada 2013 r., które zebrała międzynarodowa organizacja operatorów sieci telefonii komórkowej GSM Association (GSMA), kartę pre-paid w Europie kupić można bez pokazywana dowodu osobistego m.in. w Portugalii, Irlandii, Szwecji, Finlandii, z kolei w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy, Francja czy Włochy jest obowiązek rejestracji przy zakupie kart pre-paid.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Aigiler_
Terroryści sobie poradzą natomiast osoby, które chciałyby anonimowo bluznąć prezesowi, zamieścić bardzo śmieszny filmik albo mema mają ostro pod górę.
To przypomina reglamentację broni, która dostęp utrudnia wszystkim poza przestępcami.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
qwqw430
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Golgotan
Bez sensu. Wystarczy poprosić pierwszego lepszego gentelmana z pod monopolowego, żeby nam kupił w zamian za drobną gratyfikację w formie wina.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bl0to
Każdy terrorysta kupi sobie za granica jak coś. Co to da? Nic, a jedynie chodzi o zabranie wolności i kontrolę nad obywatelami.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane