• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Sztuczna inteligencja przejmie kierownicę. Google dostał zielone światło, aby wjechać na ulice

Sztuczna inteligencja przejmie kierownicę. Google dostał zielone światło, aby wjechać na ulice Odtwórz: Sztuczna inteligencja przejmie kierownicę. Google dostał zielone światło, aby wjechać na ulice
Foto: Samochody bez kierowcy i hamulców. Google dostał zielone światło, aby wjechać na ulice | Video: Sztuczna inteligencja przejmie kierownicę. Google dostał zielone światło, aby wjechać na ulice

Amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (NHTSA) zgodził się z interpretacją przepisów zaproponowaną przez koncern Alphabet, z której wynika, że w świetle prawa robot może być uznany za kierowcę - poinformował w środę dziennik "Financial Times".

Amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (The National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA) poinformował w liście do szefa projektu Google'a ds. autonomicznych samochodów Chrisa Urmsona, że zgodził się z interpretacją federalnych standardów pojazdów drogowych zaproponowaną przez koncern. Spełnienie tych standardów jest konieczne, aby dopuścić każdy samochód na amerykański rynek - przypomina "FT".

Zdaniem gazety oznacza to, że zniesiono "bardzo poważną barierę na drodze planów Google'a do wprowadzenia na drogi samochodów bez kierownic i pedałów hamulca".

"NHTSA będzie interpretować pojęcie +kierowcy+ w kontekście, w jakim przedstawia je Google, opisując pojazd mechaniczny jako system samodzielnej jazdy, a nie odnosząc się do osób podróżujących pojazdem. (...) Zgadzamy się z Googlem, że ich samochód nie będzie potrzebował

+kierowcy+ w tradycyjnym tego słowa znaczeniu" - napisano w liście do koncernu.

Sztuczna inteligencja przejmie stery

Google zapewnia, że samochody będą bezpieczniejsze, gdy ludzie nie będą mieć nad nimi kontroli, lub możliwości ingerowania w jazdę. W zamian firma będąca częścią koncernu Alphabet proponuje powierzenie prowadzenia pojazdu sztucznej inteligencji, która będzie podejmować decyzje w oparciu o dane dostarczane przez systemy czujników, kamer i informacje pozyskane z map.

- To znacznie bardziej radykalne podejście od tego prezentowanego przez wiele firm motoryzacyjnych, które postulują stopniowe przejście w kierunku jazdy autonomicznej, które przez lata nadal będzie wymagać kontroli kierowcy - podkreśla londyński dziennik.

W zeszłym roku kalifornijski urząd ds. pojazdów mechanicznych zapowiedział, że wszelkie autonomiczne samochody testowane na stanowych drogach będą musiały być wyposażone w kierownice i pedały hamulca. Google protestowało przeciwko tej decyzji. Jednak w zeszłym miesiącu amerykański minister transportu USA Anthony Foxx poinformował, że w niedługim czasie przedstawi propozycje nowego ogólnokrajowego prawa dotyczącego "całkowicie autonomicznej jazdy".

W listopadzie ub.r. i w styczniu br. Google wysłało do NHTSA zapytania dotyczące kilku kwestii w tym np. konieczności wyposażenia samochodów w pedał hamulca, przyciski kontrolujące światła drogowe czy w lusterka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
norbi292
Mam nadzieję że nikt nie przystanie ostatecznie na taki pomysł. Nastąpiła by nowa era ZABÓJSTW przez internet, wystarczy dobry haker i jak jesteś niewygodny to ściana przy 200km/h. W większości przypadków nigdy nie łapią hakerów zostanę przy pasku B4 :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
krzychu_polska__krzychu2009
Wstawiacie zawalidrogę, będą nerwowe sytuacje. Ciekawe jak w zimę sobie poradzi. ogólnie ja juz 10 lat mam prawko i nie miałem kolizji. Może uczyć respektowania dla czerwonego światła?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane