• rozwiń
  • WIG20 2213.26 +0.18%
  • WIG30 2558.90 +0.44%
  • WIG 58189.49 +0.27%
  • sWIG80 13736.58 -0.58%
  • mWIG40 4466.56 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zablokował potężny cyberatak. Sądzą go za stworzenie innego złośliwego programu

Uwaga na wirus na Facebooku Odtwórz: Uwaga na wirus na Facebooku
Uwaga na wirus na Facebooku "Źródło: TVN24 BiS"

23-letni brytyjski informatyk Marcus Hutchins, który w maju zablokował atak wirusa WannaCry, nie przyznał się w poniedziałek przed sądem w Milwaukee do stworzenia trzy lata temu złośliwego oprogramowania, wykradającego hasła do bankowości elektronicznej.

Według amerykańskich śledczych Hutchins był zaangażowany między lipcem 2014 a lipcem 2015 roku w tworzenie wirusa Kronos, którego kod później sprzedawał w darknecie, czyli ukrytej sieci wykorzystywanej często do nielegalnych działań. Oprogramowanie wykradało m.in. hasła do bankowości i dane dotyczące tożsamości posiadaczy komputerów.

Prokuratorskie zarzuty

Prokuratura postawiła Hutchinsowi i jeszcze jednej osobie, której danych nie ujawniono, zarzut zmowy mającej na celu oszustwo komputerowe, próbę przechwytywania komunikacji elektronicznej i próbę bezprawnego uzyskania dostępu do komputera.

Hutchinsa zatrzymano 2 sierpnia na lotnisku w Las Vegas, gdzie wcześniej brał udział w konferencji poświęconej bezpieczeństwu komputerowemu. Odpowiada z wolnej stopy, zwolniony z aresztu za kaucją wysokości 300 tys. dolarów. Nie wolno mu opuszczać USA.

Tożsamość Hutchinsa, który jest blogerem i analitykiem ds. bezpieczeństwa w sieci, została ujawniona w maju, gdy przyczynił się do powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa WannaCry.

Wirus ten sparaliżował tysiące komputerów na całym świecie, w tym m.in. brytyjską publiczną służbę zdrowia NHS. Jego twórcy domagali się okupu za odblokowanie zaszyfrowanych plików.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane