• rozwiń

UKE ostrzega przed oszustami: nie oddzwaniaj na egzotyczne numery

UKE ostrzega przed oszustami: nie oddzwaniaj na egzotyczne numery
Foto: Shutterstock Foto: UKE ostrzega przed nieodebranym telefonami z egzotycznych państw

Telefony z egzotycznych państw np. Republiki Konga, czy Wybrzeża Kości Słoniowej mogą pochodzić od oszustów. Jeśli oddzwonimy możemy wpaść w pułapkę - ostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej.

UKE podaje, że metoda oszustów wykorzystuje skłonność użytkowników do oddzwaniania na nieodebrane połączenia telefoniczne. 

"Takie połączenia przychodzą często w godzinach wieczornych i w nocy, co jest celowym działaniem, aby skłonić użytkownika do oddzwonienia. Mechanizm działania samego procederu jest stosunkowo prosty i opiera się w przede wszystkim na nieuwadze czy nadmiernym zaufaniu  samego użytkownika" - wyjaśnia UKE.

Jak to działa?

Najczęściej na numer użytkownika dzwoni zagraniczny numer z egzotycznego kraju np. z Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej. Międzynarodowe numery kierunkowe tych krajów (+243) oraz (+225) pozostawione na wyświetlaczu aparatu użytkownika jako nieodebrane połączenia wyglądają jak połączenia krajowe np. z Warszawy (kierunkowy 22), cz Płocka (24).

"Oszuści najczęściej kierują połączenia na numery komórkowe losowo wybranych użytkowników i oczekują, że ktoś z nich oddzwoni pod wyświetlony numer. Nieświadomi podstępu użytkownicy często oddzwaniają na ten numer i są obciążani przez operatorów kosztami jak za połączenia międzynarodowe" - wyjaśnia mechanizm oszustwa UKE.

Co jeszcze?

Zdarza się również, że celowo połączenia te są wydłużane - np. w słuchawce użytkownikowi symulowany jest sygnał rozłączenia i jeżeli użytkownik nie rozłączy połączenia w aparacie (nie naciśnie czerwonej słuchawki) połączenie trwa nadal, co za tym idzie, operator nalicza dalej opłaty za to połączenie.

"Jeżeli nie spodziewasz się telefonu z zagranicy, a wyświetlony na twoim telefonie numer jest zadziwiająco długi zachowaj ostrożność i oddzwaniaj z głową" - ostrzega UKE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kiichigo
Mnie się kilka lat temu zdarzyło, że przez miesiąc, dzień w dzień lub kilka razy dziennie miałam telefony od nieznajomego numeru. Co ciekawe, pierwsze 7 cyfr numeru zawsze było takie samo, a zmieniały się tylko dwie ostatnie. Odebrałam tylko jeden z tych telefonów - głucha cisza, ale nigdy nie przyszło mi do głowy by oddzwonić.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
com
Loading...
com
dlaczego przed połączeniem na numery zagraniczne i wysoko płatne nie ma zapowiedzi słownej o kosztach połączenia ?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
bearjaw
......I oddzwaniaj z glowa .... jakto to sie robi---walic glowa
w mur ?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane