• rozwiń
  • WIG20 2166.67 -0.33%
  • WIG30 2453.04 -0.44%
  • WIG 56987.18 -0.54%
  • sWIG80 11417.70 -0.30%
  • mWIG40 3632.98 -1.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:21

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Uber zostaje w Moskwie. Ale musi się podporządkować

Uber zostaje w Moskwie. Ale musi się podporządkować

Amerykański Uber podpisał umowę z władzami rosyjskiej stolicy i zobowiązał się do zatrudniania wyłącznie licencjonowanych taksówkarzy, a także udostępniania im danych o trasach pokonywanych przez pasażerów - informuje The Moscow Times".

Szef Ubera w Rosji, Dmitrij Izmaiłow, cytowany w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej moskiewskich władz wskazuje, że "interesy firmy są zbieżne z interesami Departamentu Transportu oraz Moskwian".

- Pragniemy poruszać się po mieście wygodnie i bezpiecznie, a także zaoferować niedrogą alternatywę dla samochodów osobowych - dodaje.

Zdaniem Maxima Liksutowa, dyrektora Departament Transportu, umowa z Uberem dotycząca ograniczenia usług tylko do licencjonowanych taksówkarzy pomoże poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Podobne umowy zostały zresztą wcześniej podpisane przez lokalnych konkurentów Ubera: Gett i Yandex Taxi.

Uber działa w siedmiu rosyjskich miastach. Do końca tego roku planuje jednak rozszerzenie swojej działalności o dziesięć nowych miast.

Jak to działa?

Działalność amerykańskiej firmy budzi wiele kontrowersji także w innych krajach.

Uber to aplikacja na smartfony pośrednicząca w kontakcie między kierowcami, którzy prywatnym samochodem gotowi są świadczyć usługę przewozu, a klientami. Przejazd z kierowcą Ubera jest często (choć nie zawsze, bo cena zależy od popytu) znacznie tańszy niż tradycyjną taksówką, a opłata pobierana jest bezpośrednio z karty kredytowej klienta.

Branża taksówkarska oskarża Ubera o nieuczciwą konkurencję. Kierowcy Ubera nie mają licencji, za które w niektórych krajach taksówkarze muszą zapłacić tysiące euro. Zazwyczaj nie odprowadzają też podatków od dochodów, uzyskanych z przewozu osób, ani nie są zatrudnieni przez Ubera, który nie odprowadza za nich żadnych składek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane