• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mapy Nokii doprowadzą Ubera do celu? Chce ją kupić nawet za 3 miliardy dolarów

Mapy Nokii doprowadzą Ubera do celu? Chce ją kupić nawet za 3 miliardy dolarów

Firma Uber Technologies chce przejąć oddziału Nokii zajmujący się mapami i usługami lokalizacyjnymi - Nokia HERE. Oferta opiewa nawet na 3 mld dolarów - pisze "Bloomberg". Takie mapy w przyszłości mogą być wykorzystywane w tworzeniu pojazdów autonomicznych.

Oferta Ubera konkuruje na tym polu z grupą niemieckich producentów samochodów, w tym BMW, Audi i Mercedes-Benz. Współpracują już one z chińskim gigantem internetowy Baidu. Pojawiły się doniesienia, że przejęciem oddziału zainteresowany jest także Facebook i Hellman & Friedman.

Jak czytamy, Nokia analizuje sprzedaż HERE, ponieważ chce swoją działalność skoncentrować się na wzroście. Jak mówią "Bloombergowi" osoby zaznajomione ze sprawą, Nokia chce poprawić też rating zadłużenia i skupić się na rozwoju produktów bezprzewodowych.

Wyjściem dla Nokii mogą być nowi potencjalni nabywcy, w tym Uber - czytamy.

Od lat

Nokia zbudowała swój mapowy i lokalizacyjny biznes w 2008 roku, kiedy doszło do przejęcia za ponad 8 mld dolarów firmy Navteq. Szacuje się, że była to największa operacja finansowa Nokii przed przejęciem Alcatel-Lucent.

Technologie lokalizacyjne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, szczególnie w samochodach nowej generacji mających połączenie z usługami internetowymi. Ocenia się, że będą w przyszłości wykorzystywane w tworzeniu pojazdów autonomicznych. HERE dostarcza także mapy internetowe (online) dla takich firm jak Amazon, Microsoft, Yahoo i Baidu.

Budzi kontrowersje

Amerykańska firma Uber łączy za pomocą aplikacji UberPop klientów poszukujących środka transportu z prywatnymi osobami oferującymi odpłatnie transport samochodowy. Użytkownik podaje swoją lokalizację i cel podróży, a aplikacja pokazuje mu najbliższych zalogowanych w systemie przewoźników. Płatność odbywa się za pomocą platformy internetowej.

Przeciwko temu systemowi protestują organizacje zawodowych taksówkarzy. Zarzucają firmie z Kalifornii nieuczciwą konkurencję, wytykając jej, że nie sprawdza, kim są kierowcy świadczący usługi ani jakie mają kompetencje w prowadzeniu samochodu. Ostrzegają, że kierowcy współpracujący z Uberem nie mają pozwolenia na przewóz osób i nie przechodzą badań lekarskich oraz innych egzaminów, co może narazić pasażerów na niebezpieczeństwo.

Proponująca konkurencyjne ceny przewozu platforma Uber zdążyła już przekonać do siebie wielu klientów w Niemczech i innych krajach. Wartość firmy, której inwestorami są m.in. Goldman Sachs oraz Google Ventures, wyceniana jest na 17 mld dolarów.

Założony cztery lata temu w San Francisco Uber zatrudnia ponad 2 tys. osób i jest obecny w ok. 100 amerykańskich miastach oraz w 70 za granicą. W dziedzinie usług transportu osób Uber jest pierwszym przedsiębiorstwem w fazie start-up działającym na tak dużą skalę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane