• rozwiń
  • WIG20 2193.20 +0.63%
  • WIG30 2485.36 +0.58%
  • WIG 57950.49 +0.58%
  • sWIG80 11592.14 +0.03%
  • mWIG40 3738.50 +0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:06

Dostosuj

Toyota wjedzie do Meksyku z produkcją osobowych aut? Może to kosztować miliard dolarów

Toyota wjedzie do Meksyku z produkcją osobowych aut? Może to kosztować miliard dolarów
Foto: Toyota Foto: Toyota Motor prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zadecyduje o stworzeniu pierwszej fabryki samochodów osobowych w Meksyku

Toyota Motor prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zadecyduje o stworzeniu pierwszej fabryki samochodów osobowych w Meksyku - pisze Reuters, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Inwestycję musi jeszcze zaakcetować zarząd koncernu - czytamy. Może ona kosztować blisko miliard dolarów.

Decyzja władz japońskiego koncernu może sprawić, że popularny model corolla sedan może być produkowany w tym kraju w 2019 roku - czytamy. Koszt inwestycji może zbliżyć się do 1 mld dolarów.

Koniec kryzysu

Jak wskazują eksperci, takie ruchy mogą być efektem ostatnich inwestycji ze strony największej konkurencji m.in. Volkswagena.

Zielone światło dla nowego zakładu produkcyjnego w Meksyku może sygnalizować także koniec zamrożenia ekspansji, którą nałożył prezes japońskiego koncernu Akio Toyoda. Koncern znacznie odczuła bowiem skutki światowego kryzysu w 2009 roku.

Toyoda już w zeszłym roku poczynił pierwsze kroki, które miały na celu rozpoznanie meksykańskiego rynku. Poprosił wówczas planistów o przegląd tamtejszego obszaru i znalezienie uzasadnienia dla nowego projektu.

Jak pisze Reuters, Toyota jest ostatnią firmą na rynku, która nie ma ważnego centrum produkcyjnego w Meksyku. Japońska firma ma wprawdzie fabrykę w meksykańskim Baja California, gdzie produkuje model tacoma (pick-up), ale dotychczas nie ma żadnej żadnej linii produkcyjnej samochodów osobowych.

Przedstawiciele Toyoty spędzili ostatnio kilka dni w Guanajuato, gdzie odbyli wstępne rozmowy z samorządowcami na temat nabycia powierzchni do rozbudowy swojej fabryki samochodów na tym obszarze - podaje Reuters.

Władze Meksyku dotychczas nie skomentowały docierających informacji o planach japońskiego koncernu.

Rynek rozwojowy

Toyota poinformowała niedawno, że w 2014 roku sprzedała blisko 340 tys. modeli corolli w Stanach Zjednoczonych.

Mazda Motor również otworzyła swoją fabrykę w Guanajuato na początku zeszłego roku. W czerwcu ubiegłego roku, Daimler i Nissan Motor ogłosiły zresztą plany budowy nowego małego samochodu w Meksyku, którego produkcja ma kosztować blisko 1,4 mld dol. Na mocy porozumienia między koncernami produkcja objąć ma także pojazdy dla Toyoty.

Fala nowych inwestycji koncernów samochodowych w Meksyku przyniosła na tamtejszy rynek, setki nowych dostawców japońskich części samochodowych. Produkcja aut w Meksyku w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła blisko dwukrotnie, do poziomu ponad 3 mln pojazdów rocznie - pisze Reuters.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane