• rozwiń

Toyota i Nissan wzywają do warsztatów ponad 6 milionów aut. Przez wadliwe poduszki

Toyota i Nissan wzywają do warsztatów ponad 6 milionów aut. Przez wadliwe poduszki
Foto: Toyota Foto: Problem dotyczy 6,5 mln samochodów

Toyota i Nissan wezwały w środę do warsztatów 6,5 mln samochodów na całym świecie w związku z problemami z wadliwymi poduszkami powietrznymi, produkowanymi przez firmę Takata.

Toyota, największy na świecie producent samochodów poinformował, że wzywa do warsztatów pięć mln aut na całym świecie. Chodzi o 35 modeli wyprodukowanych od marca 2003 roku do listopada 2007 roku. Dotyczy to pojazdów sprzedanych w Japonii, USA i Europie.

Z kolei Nissan poinformował o wadliwych poduszkach w 1,56 mln pojazdów, wyprodukowanych w latach 2004-2008.

Producent pod presją

Poduszki wyprodukowała firma Takata, jeden z największych na świecie dostawców tego elementu wyposażenia samochodów. Teraz japoński producent objęty jest dochodzeniem i kontrolą regulacyjną. Przeciwko Takacie toczą się również liczne procesy sądowe.

Wcześniej, ok. 20 mln aut produkowanych przez największe koncerny samochodowe, w tym General Motors i Hondę, zostało wycofanych ze względy na ryzyko wadliwego wybuchu poduszek wykonanych przez Takatę.

Poduszki, które wybuchają niespodziewanie ze zbyt dużą siłą, wyrzucają także metalowe odłamki. Awaria spowodowała już śmierć pięciu osób oraz dziesiątki urazów.

Takata w liście otwartym podkreśliła, że bezpieczeństwo jest priorytetem firmy, która ciężko pracuje, aby sprawdzić i wymienić poduszki uznawane za potencjalne zagrożenie. "Nasze poduszki powietrzne, zostały bezpieczne uruchomione w ponad dwóch milionach wypadków samochodowych na całym świecie, ratując życie tysiącom ludzi" - czytamy w liście.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane