• rozwiń
    • WIG20 2208.54 -0.16%
    • WIG30 2497.43 -0.11%
    • WIG 57950.18 -0.06%
    • sWIG80 11410.26 -0.38%
    • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szydło o samolotach dla VIP-ów: zakup był koniecznością

Foto: Radek Pietruszka/PAP Foto: Szydło o samolotach dla VIP-ów: zakup był koniecznością

Zakup odpowiednich samolotów dla najważniejszych osób w państwie był koniecznością; wreszcie do tego doszło – podkreśliła w piątek premier Beata Szydło.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki poinformował w piątek, że Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało mały samolot dla VIP-ów; niezbędne wymogi postępowania spełnia maszyna Gulfstream G-550.

"Samoloty wreszcie się pojawią"

- Wreszcie doszło do realizacji tego, co od dawna było zapowiedziane i co jest koniecznością, że trzeba zakupić odpowiednie samoloty dla najważniejszych osób w państwie. Nie chcę się odnosić do rozstrzygnięcia przetargowego. To jest decyzja komisji przetargowej - powiedziała premier podczas konferencji prasowej po unijnym szczycie w Brukseli.

- Mam nadzieję, że wreszcie dojdzie do wypełnienia tego przetargu i te samoloty wreszcie się pojawią – podkreśliła szefowa rządu.

Dwa przetargi

W ostatnim czasie MON prowadził dwa przetargi na samoloty dla VIP-ów - chodziło o maszyny małej i średniej wielkości.

W przetargu na małe samoloty francuska spółka Dassault Aviation, proponująca 16-miejscowe samoloty Falcon 7X, konkurowała z amerykańską Gulfstream Aerospace Corporation, która zaproponowała 16-miejscowe samoloty G550.

MON chciało otrzymać samoloty do połowy listopada 2017; mają to być dwie takie same nowe maszyny o maksymalnej masie startowej do 42,5 t, zdolne z 14 pasażerami i bagażem pokonać dystans co najmniej 5 tys. km; a przy ośmiu pasażerach zasięg ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Maszyny muszą być wyposażone w system identyfikacji swój-obcy; wykonawca ma zapewnić szkolenie personelu latającego i naziemnego oraz pakiet logistyczny.

Zarazem do Inspektoratu Uzbrojenia wpłynęły cztery wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę średnich samolotów dla VIP. Dokumenty złożyły: wspólnie Glomex MS s.r.o. z Czech i Lufthansa Technik AG z Niemiec; Boeing (USA); polska spółka Megmar Logistics & Consulting oaz wspólnie słowacka Aerospace International Group s.r.o i "ASSA-POLAND" Zdzisław Kondrat.

Zobacz. Tego lepiej nie robić. Za co możemy zostać wyproszeni z samolotu? (wideo z dnia 15.10.2016 r.)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane