• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Facebook testuje nowe rozwiązanie. Stworzył inteligentny algorytm

Ekspert o sztucznej inteligencji: jest jakieś ryzyko Odtwórz: Ekspert o sztucznej inteligencji: jest jakieś ryzyko
Ekspert o sztucznej inteligencji: jest jakieś ryzyko "Źródło: TVN24 BiS"

Badacze z laboratorium sztucznej inteligencji Facebooka stworzyli ekspresywnego bota pod postacią animacji kontrolowanej przez inteligentny algorytm. Ma rozpoznawać ludzkie emocje na podstawie oglądania nagranych rozmów przez Skype'a.

Algorytm stworzony był na podstawie setek nagrań rozmów przez komunikator Skype. Dzięki nim "nauczył się" rozpoznawać i naśladować, jak ludzie zmieniają swoją ekspresję mimiczną podczas wzajemnej komunikacji. W przeprowadzanych testach zakwalifikował się do grupy robotów humanoidalnych.

Jak działa

Dla usprawnienia procesu uczenia się algorytm wykorzystany w sztucznej inteligencji Facebooka dzieli ludzką twarz na 68 kluczowych punktów, które zdefiniował podczas "oglądania" zapisu rozmowy na Skype. Tym sposobem system opanował naturalne dla człowieka gesty, takie jak kiwnięcia głową, mrugnięcia i ruchy warg.

Stworzony przez badaczy z laboratorium Facebooka bot następnie nauczył się, jak podczas obcowania z zapisem wideo rozmowy w czasie rzeczywistym dobierać odpowiednie reakcje w stosunku do osoby mówiącej na nagraniu. Jeśli, dla przykładu, osoba ta śmiała się, bot mógł zareagować skinieniem głowy bądź rozchyleniem ust charakterystycznym dla odwzajemniania uśmiechu.

Wiarygodne reakcje

Naukowcy pracujący dla Facebooka przetestowali system z ludźmi, którzy oglądali nagrania zawierające konwersacje bota odpowiadającego na reakcję ludzi oraz rozmowy człowieka z człowiekiem. Według wolontariuszy biorących udział w badaniu reakcje emocjonalne bota i człowieka wypadają tak samo wiarygodnie, naturalnie i realistycznie.

Jak mówi Goren Gordon z uniwersytetu w Tel Awiwie, nauczenie się przez sztuczną inteligencję podstawowych zasad komunikacji niewerbalnej i gestów mimicznych może nie wystarczać, by stworzyć całkowicie realistycznych partnerów dla konwersacji.

- Wyraz twarzy i komunikacja niewerbalna w ogromnej mierze bazują na tym, co czujemy i myślimy - wskazuje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane